Jsou spolky a sdružení, které mají na svém kontě několik desetiletí činnosti, jsou spolky mladé a jsou spolky, které právě teď začínají. K těm patří zcela čerstvé sdružení jménem 1. Krumlovská kabaretní společnost.

Nápad k jejímu založení se postupně zrodil během několika koncertů, které odehráli různí profesionálové i amatéři na českokrumlovské náplavce u takzvané Plovárny, ale úplné prvopočátky je potřeba hledat před několika lety, kdy ve městě uspořádala tři koncerty skupiny Money Business jedna z trojice zakladatelů, kabaretní Gabriela Míglová.

Koncerty pro radost, koncerty a divadelní vystoupení pro Krumlováky za dostupný peníz, nebo snad i zadarmo. Je to vůbec reálné? Zakládající členové 1. Krumlovské kabaretní společnosti tvrdí, že ano.

Logo společnosti zrovna v tyto dny vytváří českokrumlovský výtvarník Jindra Čapek, v tyto dny se také chystá první oficiální počin tohoto sdružení, páteční koncert skupiny Kryštof v pivovarských zahradách.

Proč zrovna kabaretní společnost?

„Já nechci žádné názvy typu Mígl company a podobně. Nemám ráda žádné cizojazyčné názvy,“ říká Gabriela Míglová. „Chceme pořádat koncerty a představení hlavně tuzemských souborů a nechceme se omezovat žánry. Kabaret zahrnuje vlastně všechno, takže odtud slovo kabaretní.“

Členové 1. Krumlovské kabaretní společnosti jsou zatím tři: Gabriela Míglová, Martin Lobík a Petra Podruhová. Jak sami dodávají, vstříc jim vyšli i například zvukař Karel Dřínek nebo manažer českokrumlovského pivovaru Jiří Shrbený.

„Vrátila jsem se do Českého Krumlova z Prahy, kde jsem měla nějaké zázemí a tady si postupně hledám zázemí a přátele nové,“ popisuje důvod, proč se ke společnosti přidala Petra Podruhová. Martin Lobík zas s nostalgií vzpomíná na první roky z let devadesátých minulého století. „Tehdy to tady v Krumlově žilo, hrálo se všude,“ uvedl ve středu Lobík.

Podle Míglové se na pořádání kulturních akcí nedá vydělat. „Kultura se musí sponzorovat. My na Kryštofovi také nevyděláme, když to půjde dobře, budeme takzvaně na svých,“ řekla Gabriela Míglová. Ale, jedním dechem dodává, že všichni tři mají svoji práci jinde a živí je něco úplně jiného. Tak proč dělají něco, co nevydělává? „Protože nás to baví,“ shrnula Míglová.

Plány mají zajímavé. Například získat podporu sponzorů a díky tomu uhradit honoráře divadelníkům, kteří by tak veřejně vystupovali na různých nádvořích zámku nebo v zámeckých zahradách či na náměstí, pozvat do města vyhlášené soubory typu Kašpar, nebo Divadla Járy Cimrmana a podobně.