Kladívka tlučou, pilky řezají, montážní vysokozdvižné plošiny rámusí. Takhle pracovně to včera vypadalo na českokrumlovském náměstí. Město se totiž začalo připravovat na advent. Včera pracovníci služeb města a jiní pomocníci zdobili vánoční strom, stavěli pod ním dřevěný betlém a u radnice pódium. Do zítřka na náměstí ještě přibudou stánky, protože už v pátek se do nich nastěhují prodejci vánočních trhů.

9.00: Na náměstí práce nezahálejí, začaly hned zrána. Strom je skoro celý ověšený světýlky a Svatá rodina kolem jesliček s Ježíškem už má střechu nad hlavou. Nejvíc toho v této chvíli zbývá dodělat na pódiu. Je vidět, že chlapi, kteří ho dávají dohromady, nejsou žádní nováčci, vypadá to, jako by jim dřevěná konstrukce rostla přímo pod rukama.

9.15: Pracovní tempo řemeslníků neustává a za rachotu různých strojů náměstím právě prochází Helena Klimešová z Kájova. „Zatím tu toho k vidění tolik není, ale snad to bude pěkné, vánoční výzdoba v Krumlově se mi vždycky líbí. Pokud bude vnučka zdravá, tak se sem s ní přijedu podívat,“ ujišťuje.

9.25: Skupina japonských turistů okukuje vánoční přípravy zblízka. Scénou jsou očividně okouzleni, fotí si vánoční strom i pracanty a čile mezi sebou diskutují. Po pár minutách spěchají dál kochat se krumlovskými památkami. „Začali jsme v osm hodin a už pomalu končíme,“ říká jeden z konstruktérů betlému Jaroslav Šmíd. „Všechno šlo hladce, žádné problémy jsme řešit nemuseli.“

9.35: „Podívejte, betlém!“ volají překotně malí školáci, kteří se na náměstí přišli původně podívat jen na zvoneček na radnici. Nadšeně pozorují práce a švitoří. „To bude asi pódium,“ vysvětluje své kamarádce jedno z děvčat. Děti se ale nemohou dívat dlouho, učitelky je ženou dále k cíli vycházky.

9.40: Skupinka řemeslníků pracujících na betlému se staví kolem, pečlivě ho zkoumá a hledá případné nedostatky. Ještě několik málo finálních úprav a je hotovo. „Myslím, že je to dobré!“ volá Jaroslav Šmíd. Parta spokojených mužů nasedá do auta a odjíždí. Za chvilku je následují i pracovníci, kteří oblékli do svítící parády vánoční strom.

9.55: Stavba pódia ale nejde tak rychle. „Vlez nahoru, my ti to podáme!“ zní jeden z nesčetných pokřiků, kterými se pracovníci domlouvají a jež náměstím létají celé dopoledne.
I když jsou betlém i strom již ustrojeny, práce kolem nich docela neustala. Miroslav Opelka, zaměstnanec divadla, který má na starosti výzdobu náměstí, pokládá veliké zelené větve Ježíškovi k nohám. „Pódium by mělo být hotové během dneška. Ještě na něj pomocí vysokozdvižného vozíku musíme nandat těžké látky a pak přijede zvukař. První akce se koná v pátek, takže všechno už musí být připravené.“