Ty do Krumlova přivezla Christine Reitberger z úřadu práce v Pasově, která tam vede tým pro poradenství mládeže a krom toho zprostředkovává práci Čechům v Německu. A má vystudovanou češtinu, takže mluví výborně česky. „Tyto projekty pro děti, které jim usnadní volbu povolání, děláme jednou za rok, dostáváme na to peníze od EU,“ říká. „Každý rok bereme jinou třídu do školy nebo do nějaké firmy.“

V SPV se žáci seznámili s obory truhlář a kuchař-číšník. „V truhlářské dílně vyráběli pokladničku, s kuchaři míchali nápoje, vyřezávali ovoce či připravovali pomazánky,“ doplnila Marcela Dominová. "Akce dobrá, kasičku už mám hotovou a teď jsme dělali pomazánku, dali jsme do ní úplně všechno, co jsme měli po ruce," smál se Jaroslav Sedlák z 8. A ze ZŠ Nádražím.

Kromě toho, že se všichni seznámili se školou a učebními obory, měli žáci ze ZŠ Nádražím možnost procvičit si němčinu. „Náš Freundschaft s hauzenberskou školou už trvá jednadvacet let,“ pochlubila se učitelka Jaroslava Plichtová. „Scházejí se žáci od sedmé do deváté třídy, kteří už mají němčinu. Nebráníme jim ale ani v tom, aby mluvili anglicky, jde o to, aby se nějak domluvili. Pochytí německá slovíčka a základní fráze, doplňují to anglicky, hlavní je, že nějak komunikují."

Žáci si na těchto setkáních vyměňují i e-mailové adresy a dopisují si. "Vím i o tom, že někteří se navštívili až po škole a podnikli spolu výlet. To je moc fajn a tak to má být, není to Freundschaft jen mezi školami, ale i mezi lidmi."

"Takový den, jako dnes v SPV, je pro děti moc zajímavý a je vidět, že je to velmi baví," dodala Christine Reitberger. "Někteří kluci byli asi v kuchyni poprvé v životě, ale užili si to."