Loni oba oslavili sedmdesátku. A dnes (v sobotu 25.3.), na den přesně, obklopeni svými blízkými slaví zlatou svatbu, to znamená výročí 50 let společného soužití.

Jeden a půl roku po osudové jízdě vlakem se Alena a Josef stali manžely Kaprasovými. Od té doby žijí v Českém Krumlově. „Asi šestkrát jsme se stěhovali, ale vždycky jenom v rámci Českého Krumlova,“ doplnila prostřední ze tří dcer, Dana Krtková. Kaprasovi tedy odchovali tři děti a dnes se těší z kupy vnoučat a brzkého narození prvního pravnoučete. Toho se jim dostane v rodině dcery Aleny od vnučky Aleny.

Manželé Kaprasovi to neměli v životě jednoduché. A tak přišly i trudné chvíle, kdy nebyly vždy jejich dny prozářené sluncem. Zvládali toho neuvěřitelně mnoho. Náročných bylo zejména sedm let, kdy si Alena Kaprasová vzala k sobě domů do péče nemohoucí maminku a této péči velmi obětovala.

„Maminka se celý život o někoho starala,“ vyprávěla dcera Dana. „Vystudovala gymnázium a zdravotní školu. Pracovala ve zdravotnictví, nejprve v kojeneckém ústavu, pak v nemocnici, v pečovatelské službě. Má opravdu odslouženo. Pořídili si pejska, tak já doufám, že nyní si konečně odpočine. Táta jí hodně pomáhal.“

Josef Kapras pochází z Chvaletic. Je vyučený truhlář, ale všestranný všeuměl. „Je workoholik,“ směje se Dana Krtková. „Pořád musí něco dělat.“

Navzdory svému vytížení si manželé našli čas i na koníčky. Kromě péče o děti a maminku zvládali ještě více než dvacet let hrát na housle v kapele Růže. Rekreovat se jezdili na chatu u Lipna. A loni k narozeninám se jim rodina postarala o mimořádný zážitek, na který jistě nezapomenou. Sedmdesátiny oslavili letem v balonu.