Patnáct milionů mohlo v nadcházejících týdnech připutovat do českokrumlovské městské kasy, ovšem nestane se tak.

Zastupitelé neuvěřili nabídce soukromého investora, odmítli prodat českokrumlovský zimní stadion a to i přesto, že na jeho zásadní modernizaci nemá město v tuto chvíli ani korunu.

Všeobecně je stadion považovaný za jeden z nejhorších v celé republice a možnost nápravy se podle hokejistů tímto krokem ještě více oddálila.

„Zastupitelstvo města tak bezohledně ignoruje volání téměř 900 občanů města, kteří podepsali petici, ignoruje apely ze strany hokejového klubu a široké veřejnosti a všech těch, kteří jsou znechuceni katastrofálním stavem zimáku,“ okomentoval rozhodnutí předseda hokejového klubu HC Slavoj Oldřich Svoboda s tím, že odmítnout prodej a nemít připravenou náhradní variantu je podle něj nesystémové řešení.

Ve stejném duchu pokračuje i oficiální prohlášení vedení HC Slavoj, které se rozhodlo v nejbližší době rezignovat na své funkce.

Českokrumlovští radní i zastupitelé jsou rozděleni na dva tábory. Například podle názorů Rudolfa Vejskraba (ČSSD) je obezřetnost města nutná.

„Pokud chtěla za patnáct milionů koupit stadion firma s ročním obratem tři miliony a investovat do něj ještě dalších šedesát milionů? Kdo jí na to dneska půjčí? Navíc v připravené smlouvě nebyla pro město žádná jistota, že stadion zůstane zachován i za několik dalších let.“

Další zastupitel Miroslav Máče (ČSSD) už dlouhodobě upozorňuje také na to, že investor by mohl ledovou plochu pro veřejnost neúměrně zdražovat.

„Rizika jsou, ale ne tak veliká,“ oponoval radní Zbyněk Toman (ODS). „Pokud se stadion neprodá, ztratíme několik let a bude nás to stát více peněz, než dosud,“ uvedl před samotným hlasováním.

Současné vedení hokejového klubu HC Slavoj už dlouhodobě varuje ústy svého předsedy Oldřicha Svobody, že nečinnost kolem špatného stavu zimního stadionu a jeho zázemí pro hokejisty by mohla vést až ke konci ledního hokeje v Českém Krumlově.

Ovšem ani samotný klub není ve svých postojích jednotný. „To by byl konec hokeje v Krumlově,“ okomentoval naopak právě případný prodej stadionu soukromému investorovi pokladník klubu Tomáš Šafránek.

„My jsme zcela závislí na dotacích na pronájem ledu získaných od města,“ doplnil jej ekonom klubu Josef Tůma.

Oba společně poukazují na to, že v případě prodeje by totiž klub o tyto městské dotace ve výši takřka dva miliony korun ročně přišel, protože je město poskytuje pouze na sportování ve svých sportovních zařízeních.

Tak jako tak tedy nejspíše nějaký konec přichází. Jde jen o to, jaký?

Začátek konce, nebo nový začátek?

Radní Jan Vondrouš (KDU – ČSL) ujišťuje, že ihned v pondělí začne iniciovat další kola jednání o budoucnosti stadionu.

Jednou z možných variant, nebo alespoň v současné době první reálnou variantou toho, jak dál, je stavba šaten a zázemí pro hokejisty z kompletu mobilních buněk.

„Je to jedna z možností, ale nevylučuje jiné možnosti, třeba stavbu z cihel,“ doplnil v pátek Vondrouš.

A kde najít potřebné peníze? „Část musí být dotační a město se musí ke stavbě přihlásit také,“ řekl Vondrouš, který pracuje i jako předseda Správní rady městské společnosti Pro-Sport, která dosud stadion provozuje.

„Myslím, že nyní je potřeba vyrazit na Ministerstvo školství, ukázat tam, jaký je stav stadionu a jeho zázemí a hledat dotační peníze. Samo město si také může vzít úvěr a za deset, patnáct milionů můžeme postavit krásné nové kabiny,“ okomentoval možný budoucí vývoj zastupitel Rudolf Vejskrab (ČSSD).

Stavba z mobilních buněk je ale podle něj spíše krokem zpět a sám by upřednostňoval stavbu zděnou.

V současné době, kdy Český Krumlov má sice vyrovnaný rozpočet, ale potřebuje zhruba 20 milionů na postupnou rekonstrukci autobusového nádraží nebo další miliony na zateplení a opravy svých škol, je patnáctimilionový propad za neprodání zimního stadionu znát.

Navíc s nutností dalšího vydání možná i osmi až jedenácti milionů korun nutných ke stavbě zázemí hokejistů? V takovém případě je velice blízko realitě názor, že investice peněz do zimního stadionu by nyní asi neměla být tou hlavní prioritou.

Podle starosty Luboše Jedličky (ODS) nezbyde asi nic jiného, než situaci řešit úvěrem. „V rozpočtu na letošní rok zatím chybí peníze na první etapu rekonstrukce autobusového nádraží. Jednou z šancí bylo vzít tyto peníze z prodeje zimního stadionu,“ uvedl v pátek starosta.

Zároveň dodal, že město se bude v nadcházejících měsících snažit získat úvěr ve výši mezi dvaceti až třiceti miliony korun, který by měl pokrýt investiční akce, které se do letošního rozpočtu nevešly. Tedy, zadlužit se.

„Zní to sice hrozivě, ale vzhledem k tomu, jak je nízká takzvaná dluhová služba města Český Krumlov, tak si úvěr takové výše můžeme dovolit,“ doplnil starosta Jedlička.