Přesunula se z 19 na 20. hodinu, což ale ještě spousta lidí nezaregistrovala. Hodinu tedy přešlapují před kinem.

„Řada lidí ze setrvačnosti chodí stále na 19. hodinu. Nová provozní doba se týká června, července a srpna,“ upozornil provozovatel kina Jan Jiřička.

Návštěvnost kina je v současnosti slabá. Jediné, co standartně přitahuje pozornost diváků jsou české komedie.

„Lidé se jimi baví i v době krize. Jasným letošním hitem je film Líbáš jako Bůh. Za čtyři dny tento snímek vidělo 800 lidí, což je paráda, když si vezmeme, že naše měsíční průměrná návštěvnost je 1200 lidí,“ řekl Jiřička.

Naproti tomu jsou v Českém Krumlově propadáky veškeré americké komerční snímky. O moc lépe na tom ale nejsou ani evropští kolegové. Na země jako Rakousko, Německo nebo Švédsko tuzemský divák neslyší.

„Po revoluci byly všechny tyhle americké filmy hity, což už se dnes říct nedá. Co se týká Evropy, tak zajímají jen fajnšmekry. Chodí na ně minimálně lidí, což je škoda vzhledem k jejich vysoké úrovni. Samozřejmě proti nim mají vizuálně americké filmy navrch. Filmaři tam mají větší výhody a ekonomický potenciál. Ale i tak se na našem kontinentu točí výborné věci,“ řekl Jiřička.

Pravda je taková, že doba, kdy si člověk může stáhnout nelegální kopii filmu z internetu ještě dříve, než snímek dorazí do českých kinosálů, prostě provozovatelům kin nepřeje.

„V kině jsem už nebyl snad rok. Když už jsem do kina šel, tak raději do Českých Budějovic a to na nějakou komedii. Popravdě mě ani moc neláká letní kino. Na druhou stranu poslední dobou filmy nijak extra nesleduji, takže nemám ani přehled,“ řekl například Ondra Hála z Českého Krumlova.

Není proto divu, že do letního kina, které v Českém Krumlově startuje 19. června, provozovatelé vybrali především úspěšné a hlavně pohodové filmy. Jednoduše na odlehčení.

„Budeme opět promítat Líbáš jako Bůh. Také muzikál Mamma Mia. Zařadíme i pohádky pro děti či něco pro vodáky,“ zmínil Jiřička. „Jinak, toho 19. června bude slavnostní zahájení, takže nebude chybět občerstvení, různé pochoutky. Ke každé vstupence bude také zdarma nápoj dle výběru.“