Hlavní letová činnost na podporu cvičících vojsk bude tentokrát probíhat primárně z 21. základny taktického letectva v Čáslavi a premiérově i z letiště v Českých close Ample Strike 2024. Pro letovou činnost byly vyčleněny vyhrazené prostory převážně v jižních Čechách, které zahrnují jak VVP Boletice, tak okolí bývalého vojenského letiště v Bechyni. info Zdroj: Deník/Zuzana Gabajová zoom_in Budějovicích. Pro letovou činnost byly vyčleněny vyhrazené prostory převážně v jižních Čechách, které zahrnují jak VVP Boletice, tak okolí bývalého vojenského letiště v Bechyni. Další letové úsilí bude směřováno do prostoru 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou, dále do VVP Libavá a nově i do vojenského prostoru Hradiště na Doupově. Samotné letové mise jsou plánovány pouze v pracovních dnech a to v čase od 08.00 do 23.00 hodin.

Alky na letišti pod Kletí

Jednou v největších premiér letošního AMSE24 bude provedení tzv. letištního manévru formou vyvedení roje letounů L-159 ALCA na civilní letiště Planá u Českých Budějovic a působení z něj během cvičení v rámci plnění taktických úkolů. Roj letounů L-159 přeletí na českobudějovické letiště ve čtvrtek 5. září a ještě ve stejný den se v odpoledních hodinách uskuteční jeho první letová akce. Provoz letounů bude zabezpečovat personál v počtu cca 80 osob, který se na letiště začne postupně přesouvat od pondělí 2. září. Přesun techniky zpět na mateřskou základnu v Čáslavi je plánován na 19. září.

close Ample Strike 2024. Pro letovou činnost byly vyčleněny vyhrazené prostory převážně v jižních Čechách, které zahrnují jak VVP Boletice, tak okolí bývalého vojenského letiště v Bechyni. info Zdroj: Deník/Zuzana Gabajová zoom_in Pro letovou činnost byly vyčleněny vyhrazené prostory převážně v jižních Čechách, které zahrnují jak VVP Boletice, tak okolí bývalého vojenského letiště v Bechyni.

Potřeba procvičit uskutečnění letištního manévru a obecně schopnost operovat z různých civilních či záložních letišť je v současné době na základě zkušeností z konfliktu na Ukrajině stále naléhavější a v řadě aliančních letectev začíná tento druh výcviku postupně nabývat na důležitosti. V případě českého letectva jde teprve o první krok a v následujícím období lze očekávat další rozvoj těchto operačních schopností, kdy se předpokládá schopnost působit nejen z civilních letišť se základní infrastrukturou, ale rovněž ze záložních ploch bez jakékoliv infrastruktury či radiotechnického zabezpečení. České letectvo se tak v podstatě vrací ke svým kořenům, kdy bylo v minulosti schopné naprosto běžně operovat v rámci LTC z celé řady záložních ploch.

Technika letošního AMSE24

Vůbec poprvé se mezinárodního cvičení Ample Strike účastní rovněž piloti aktivní zálohy na palubě českých vrtulníků Mi-17 z Centra leteckého výcviku Pardubice a premiérou bude i začlení jednotky aktivní zálohy do úkolového uskupení v rámci procvičení činností Force Protection. Z letecké techniky Vzdušných sil AČR se do cvičení zapojí útočné stroje L-159 ALCA, dále vrtulníky Mi-17 a Mi-171Š plus transportní stroj CASA C-295M. Absence Gripenů je pravděpodobně způsobena aktuálně probíhající modernizací a přípravou na velice důležité alianční cvičení v měsíci říjnu.

Ze zahraničních účastníků se plánuje účast slovinských letounů PC-9M, německých Eurofighter Typhoon s podporou tankeru A400M, zajišťujícího doplňování paliva ve vzdušném prostoru ČR, dále litevského vrtulníku Mi-8T a především rumunských vrtulníků IAR-330 Puma, které se tohoto cvičení zúčastní vůbec poprvé. Spojené státy americké zároveň avizují účast dvou bezpilotních prostředků MQ-9 Reaper, které již ve středu 28. srpna dopravil v rozloženém stavu z USA na mošnovské letiště velkokapacitní transportní stroj C-5M Super Galaxy. Samozřejmostí je taktéž účast civilních kontraktorů s letouny PC-9B z Německa a L-39 Albatros z Nizozemí, specializujících se na podporu a výcvik předsunutých leteckých návodčích.

Aleš Hottmar, czechairforce.com