Protesty proti rušení policejních obvodů v regionu pokračují. K občanům Vyššího Brodu, kteří v tyto dny podepisují protestní petici, se připojili i lidé z Rožmberka. Rožmberští zastupitelé navíc ke svému protestu přidali otevřený dopis. Ten adresovali krajskému řediteli policie Radomíru Heřmanovi.

V textu se mimo jiné píše, že vedení města sloučení dvou policejních obvodů Lipna a Vyššího Brodu bere jako vzdálení se policie od občanů Rožmberka. „Toto vše vnímáme jako stav k horšímu. Není pravda, že policisté v terénu neubudou. Ve Vyšším Brodě a na Lipně  v současné době slouží celkem 27 policistů a ve sloučeném pracovišti jich má být pouze dvacet," píší rožmberští v dopise s tím, že rozumí snaze šetřit výdaje státu, ale nesmí to jít na úkor bezpečnosti a ochrany občanů.

Proč trvají na  zachování obvodního oddělení Policie ve Vyšším Brodě? Ten má 2660 obyvatel, zatímco  Lipno pouze necelých 700. Takzvaný nápad trestné činnosti na území obvodního oddělení Vyšší Brod je  vyšší než na území Lipna  a navíc, obvodní oddělení ve Vyšším Brodě je v blízkosti silnice ke státní hranici s Rakouskem, takže má nezastupitelnou úlohu při přeshraničním pronásledování  a při intenzivní spolupráci s rakouskou policií.
„Naproti tomu je jediný vámi prezentovaný důvod proto, aby dostalo přednost obvodní oddělení na Lipně nad Vltavou, že je zde opravená budova a lepší podmínky pro práci policistů a že zde má policie uskladněnou loď," vzkazují rožmberští zastupitelé v dopise řediteli Heřmanovi.
Vyšebrodská budova policie je také po celkové rekonstrukci s veškerým zázemím pro práci policistů. Podle rožmberských je tedy na místě se ptát, proč a kdo rozhodl o nedávné opravě budovy na Lipně? „Tady je vidět nekoncepčnost a plýtvání veřejnými prostředky. A někdo by za takové rozhodnutí měl nést odpovědnost.  Další otázkou je, jak moc potřebují policisté k potlačování kriminality loď?" píše se v otevřeném dopise.

Jak už Deník informoval, jihočeská policie si zpracovala analýzu zatíženosti všech policejních oddělení v kraji a to s ohledem na vytíženost jednotlivých oddělení i policistů. Výsledkem je takzvaná optimalizace chodu a obsazení těchto oddělení. Změny se od nového roku dotknou Vyššího Brodu, kde se obvod přesouvá do Lipna nad Vltavou a Křemže, odkud se obvod stěhuje do Českého Krumlova.

„Od vytvoření větších oddělení si slibujeme, že tamní velitel bude mít k dispozici více policistů a dokáže je lépe služebně využít," nastínil řešení Jiří Matzner. Jinými slovy řečeno, hlavní úsporou a devizou chystaných změn by měla být daleko lepší koordinace. Změny by podle policie nakonec měly pomoci všem.