Neshody zavládly po komunálních volbách v českokrumlovském hnutí ANO 2011. Ty vygradovaly počátkem ledna vyloučením volebního lídra Oldřicha Hluška z politického klubu. Doposud se názorová hladina týkající se tohoto skutku zcela neuklidnila.

„Důvodem vyloučení bylo, že nechtěl vstoupit do hnutí ANO 2011, hlasoval pro nynější koalici," znělo vysvětlení členů ANO, které pověsili na facebook. „V průběhu vyjednávání se Oldřich Hluško postavil proti jednání s ODS a ČSSD, čímž znemožnil koalici; nedostavil se k jednání u tajemníka města o auditu, ztratil důvěrů členů ANO," jsou některé z důvodů. Oldřich Hluško zůstává nezávislým zastupitelem a tvrdí, že s krumlovskými kolegy z ANO chce korektně vycházet, pokud se budou řešit problémy města.

„Konec spolupráce jsem přivítal," řekl Oldřich Hluško, když se dozvěděl o svém vyloučení. „Postup představitelů místní organizace ANO2011 po volbách mne utvrdil v tom, že nepostupují v souladu s programem ANO, který mi je i nadále myšlenkově blízký. Já jsem jako zastupitel hlasoval tak, aby město mohlo dál fungovat dle mého nejlepšího svědomí a vědomí a v zájmu občanů."

Podle Jana Nováka, předsedy místní organizace ANO 2011, Oldřich Hluško ne zcela dostatečně pochopil princip plurality názorů, respektování a podřízení se názorům většiny proti menšinovým názorům.

Nyní bezpartijní českokrumlovský zastupitel Oldřich Hluško potvrdil, že chce zůstat nadále nezávislý: „Čas ukáže, co přinese současný nebo další vývoj místní organizace hnutí ANO. Teď toto krumlovské hnutí vnímám jako nefunkční. Avšak zdejší situace nemá nic společného s tím, jaký je program celorepublikového hnutí. Ten mi byl a je blízký."

Určitou spřízněnost názorů s Oldřichem Hluškem danou programovými prioritami ANO 2011 však ztratil zastupitel Vojtěch Němec, který napjatý vztah se svým bývalým politickým kolegou vyjádřil stručně a jasně: „Komplexní vyjádření obdržíte od předsedy Jana Nováka. Já se vyjádřím sám za sebe, co se týče další spolupráce s Oldřichem Hluškem. Pro mě je to de facto persona non grata (nežádoucí), a to jak pro opozici, tak i pro koalici."

O Oldřicha Hluška však projevili zájem jiní. Zastupitel potvrdil, jak jsme psali včera v Českokrumlovském deníku, že jej oslovili dva zastupitelé za Nezávislé a Zelené, aby spolupracoval s nimi:
„Vzápětí po lednovém zastupitelstvu mi lékaři Jiří Klosse a Jan Vorel nabídli, jestli bych, pokud nebudou mít jiného kandidáta, souhlasil s nominací do osmičlenné pracovní skupiny, která bude upřesňovat cíle a zadání auditů městských obchodních společností."
 

Celý text najdete v pátečním tištěném vydání  Českokrumlovského deníku. Přečtete si v něm i dvě stanoviska: 1) Jana Nováka, předsedy místní organizace ANO 2011; 2) Oldřicha Hluška, jenž byl lídrem kandidátky krumlovského hnutí ANO 2011 a jenž nyní zůstává v zastupitelstvu bez politické příslušnosti.

Autor: Deník / Pavel Pokorný