Krumlovský park, dříve jezuitská zahrada, která obklopovala bývalou letní jezuitskou rezidenci, dnešní hotel Gold, se rozkládá ve třetím meandru řeky Vltavy. Park tvoří tři části. Hlavní zahradní prostor s loukou a obvodovým břehovým porostem, hudebním pavilonem, bývalým pomníkem Fridricha Ludwiga Jahna a památníkem bojů a vítězství nad fašismem, dále plocha bývalého hřbitova v okolí kaple sv. Martina a sportovní areál s břehovým porostem i alejí podél jižní hranice parku.

Město park postupně zvelebuje. Loni nechalo opravit parkové cesty nákladem 443 tisíc korun. Letos se město zaměřilo na opravu památníku bojů a vítězství nad fašismem a pomníku Friedricha Ludwiga Jahna. Památník bojů a vítězství nad fašismem, kde se konají pietní akty vždy na podzim 11.11. na Den válečných veteránů věnovaný památce ukončení 1. světové války, se již opravy dočkal v květnu. Tvoří ho vysoká kamenná stéla, kdy její autor do jednoduchého pískovcového hranolu vymodeloval hlubokým reliéfem postavy, vyjadřující svými liniemi námět památníku. Památník byl v parku vztyčen na konci 80. let a od té doby neprošel žádnými významnějšími opravami.

Český Krumlov v 70. letech 20. století. Otevření dětského dopravního hřiště, 1. září 1974.
Krumlovská sedmdesátá. Stavěl se Plešivec, zvláštní škola nebo hotel Růže

Celkové výdaje na jeho nynější opravu činily téměř 57 tisíc korun. „Památník byl ve velmi špatném stavu,“ řekl místostarosta Českého Krumlova Josef Hermann. „Už se ulamovaly části podkladových dlaždic a pískovcový obklad byl zašlý. Bylo proto nutné odstranit nehezké spáry spolu s rozlámanými obkladovými dlaždicemi.“ Následovalo chemické vyčištění pískovcového obkladu a valounových dlaždic. Koroze je pryč a opravený pískovcový obklad navrácen zpět. Soklová část je nově připevněna a vše završila plošná konzervace.

Opravy se však dočká i památník v podobě velikého žulového kamene nedaleko dřevěného altánu, kde se nad místem se strženou deskou lidé mohou jen dohadovat, komu je památník určen. Nyní památník po téměř 80 letech opět dostane konkrétní tvář i jméno. Je to památník na připomínku Friedricha Ludwiga Jahna, někdejšího pruského pedagoga a zakladatele německého tělocvičného hnutí, který byl přezdíván Otcem tělocviku, nebo Otcem gymnastiky. Ludwig Jahn je považován za zakladatele německého gymnastického hnutí. Jeho gymnastické prvky jsou ještě dnes součástí tělovýchovného názvosloví a jeho hrazda a bradla se používají dodnes. Reliéf hlavy F. L. Jahna i tabulka s textem byly ze žulového balvanu odstraněny po roce 1945, stejně jako nedaleký památník padlých v 1. světové válce.

Ceny pohonných hmot překročily dosavadní historická maxima. Litr motorové nafty se podle dat společnosti CCS prodává průměrně za zhruba 46 korun, benzin o dvě koruny levněji.
PŘEHLEDNĚ: Jak ušetřit za benzin a naftu? Dodržet desatero pro úspornou jízdu

„Současný kamenný pomník bude osazen tabulí s reliéfem hlavy F. L. Jahna z imitace bronzu,“ objasnil Josef Hermann. „Kámen u paty pomníku s popisem bude ošetřen a bude obnoveno jeho písmo. Celkové výdaje na revitalizaci tohoto pomníku vyšly na téměř 76 tisíc korun, přičemž 70 procent z celkové částky je hrazeno z dotačního programu Jihočeského kraje na podporu kulturního dědictví.“