Přivítaly je nejen zasněžené sjezdovky, ale také již tradiční lyžařská pouť, která oficiálně zahajuje letošní zimní sezonu. Jejímu šťastnému průběhu přímo pod Jezerní sjezdovkou požehnal Páter Ivan Marek Záleha z římskokatolické farnosti ve Světlíku.

„V porovnání s minulými lety jsme letos sezonu kvůli nepříznivému počasí sice zahájili o něco později, není to však tolik na škodu, neboť pravá lyžařská návštěvnost začíná až o Vánocích,“ uvedl ředitel Skiareálu Lipno Luboš Krejza.

Doplnil, že sněžná děla nyní jedou na plný výkon, a tak by v neděli nebo pondělí mohly být do provozu uvedeny všechny zdejší sjezdovky.

Testování kvality lipenského sněhu na lyžích či snowboardu si návštěvníci skiareálu mohli v sobotu zpestřit například zhlédnutím projekce dokumentárního filmu o historii lyžařského střediska či prohlídkou skútrů, sněžných děl a techniky horské služby. Na programu Lipenské lyžařské pouti, jež trvá až do sobotních večerních hodin, je i hudební show nebo hry pro děti.

A na jaké novinky se návštěvníci lipenského skiareálu mohou těšit v započaté sezoně?

„Zareagovali jsme na ekonomickou krizi a jako jediní v republice nabízíme dětské jízdné i pro juniory do 18 let. Velkých změn doznal náš snowpark, který nyní mohou využívat i méně zdatní snowboardisté.

Pro děti jsme vytvořili novou zábavnou sjezdovku s různými terénními nerovnostmi, aby se na ní mohly dosyta vyřádit. A v neposlední řadě jsme rozšířili kapacitu parkoviště, které nyní pojme 650 osobních automobilů a 20 autobusů,“ vyjmenoval Luboš Krejza.

Podle statistik společnosti Lipno Servis, jež skiareál provozuje, si v loňské sezoně přijelo k lipenskému jezeru zalyžovat 180 tisíc lidí, což je o 90 procent více než rok předtím.

„Za takto markantním nárůstem stojí především 200milionová investice do modernizace skiareálu, díky níž jsme postavili nové sedačkové lanovky a také rozšířili sjezdovky,“ vysvětlil Luboš Krejza.

Zvýšená návštěvnost zimního střediska však s sebou přináší i vyšší počet zraněných lyžařů. To potvrdil Jiří Oupický z místní horské služby. „Vloni jsme na lipenských sjezdovkách ošetřili 290 úrazů, z toho 46 úrazů hlavy,“ upřesnil.

Právě snížení počtu úrazů na sjezdovkách je jedním z cílů projektu Lyžujeme v jižních Čechách, který v sobotu v lipenském skiareálu představil jihočeský hejtman Jiří Zimola.

„V rámci sponzorského daru od Jaderné elektrárny Temelín nakoupíme téměř tisíc lyžařských helem v několika velikostech, které budou zdarma dostávat návštěvníci jihočeských lyžařských středisek například v rámci vědomostních soutěží,“ uvedl Jiří Zimola.

Doplnil, že dalším cílem projektu je prezentace jižních Čech jako ideální oblasti pro zimní dovolenou zejména rodin s dětmi.