Pro

– Otáčivé hlediště se stalo synonymem pro Český Krumlov, kromě menšího otáčivého hlediště v Týně nad Vltavou nemá ve střední Evropě konkurenci a obdoby.
– Ročně představení na točně navštíví přes padesát tisíc lidí.
– Do kasy Jihočeského divadla přinese ročně až 25 milionů korun, do kasy Českého Krumlova tři miliony.
– Podle dvou na sobě nezávisle vypracovaných studií zanechají návštěvníci točny ve městě a okolním regionu před nebo po návštěvě představení 18 až 20 milionů korun, jak takzvaný vedlejší multiplikační finanční efekt. Peníze utratí za obědy, večeře, benzín do svých aut a podobně.
– Zahrada spojená s touto mimořádnou kulturní a historickou tradicí je značné cílové místo návštěvníků z hlediska regionu i České republiky. Otáčivé hlediště přispívá i ke zvýšení návštěvnosti zámku i ve večerních hodinách.
– Mimořádný divácký ohlas a dlouhodobá úspěšnost divadelních představení.
– Otáčivé hlediště navazuje na divadelní tradici barokního divadla v areálu zámku i ve městě. Podle dobových materiálů se v Českém Krumlově tehdy hrálo dokonce i několikadenní představení, ve kterém účinkovalo 300 herců a sboristů.
– Divadelníci se nyní také snaží i o vytvoření operních představení za účasti významných zahraničních i domácích interpretů.

Proti

– Existence točny pravděpodobně ohrožuje setrvání Českého Krumlova na listině Světového kulturního dědictví UNESCO. Případné vyškrtnutí by mělo podle některých názorů negativní vliv na turistický ruch v Českém Krumlově.
– Stavba byla kolaudována jako dočasná, s několikrát prodlužovaným časovým omezením.
– Konstrukce hlediště byla postavena i přes zásadní nesouhlas Státního památkového ústavu v Českých Budějovicích.
– Konstrukce je podle některých znalců nevhodně zasazena do prostředí jedné z nejvýznamnějších kulturních památek. V té ruší její základní principy, na kterých byla vystavěna. Zároveň neumožňuje využití letohrádku Bellarie jinak, než jako zázemí pro divadlo, tedy jako šaten herců a skladiště.
– Současný technický stav točny je už neuspokojivý, dříve či později bude potřebovat možná i zásadní rekonstrukci.