Českokrumlovští osobní asistenti, pomáhající postiženým dětem, a někteří další pracovníci v této oblasti, se ocitli na dlažbě, nebo nad jejich pracovní existencí visí mohutný otazník.
Důvod? Není jasno, zdali bude na jejich výplaty, které se z valné části hradí z dotací od ministerstva práce a sociálních věcí. „Bez potvrzených dotací nelze uzavřít smlouvy se zaměstnanci ani s klienty, pracovat bez pracovní smlouvy je nezákonné a osobní asistenti včetně jejich klientů zůstanou doma, dokud se ministerstvo neozve,“ upozornila jedna z českokrumlovských asistentek Marie Faldynová.
Jiří Sezemský, mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí, uvedl: „Výše dotací už je zveřejněná, nyní se ještě jedná s ministerstvem financí o tom, z jakých zdrojů se během roku vykryje schodek podobně jako v loňském roce.“
Ministerstvo sice už na internetu uvedlo, kolik peněz od něj neziskové organizace v letošním roce dostanou, ale problém se tím příliš nevyřešil. Vzhledem ke škrtům ve státním rozpočtu bude peněz daleko méně než jindy (Čk Deník 5. ledna 2009). Navíc na účet dorazí nejdříve na konci ledna nebo v únoru.
„My jsme s asistenty nemohli obnovit v novém roce smlouvy. Museli se proto nahlásit na úřadu práce s tím, že je to dočasné, protože je možná, pokud dostaneme peníze, opět zaměstnáme,“ přiblížil Tomáš Zunt, předseda občanského sdružení ICOS. Navíc se musely přerušit smlouvy s klienty, kterým se služby poskytují.
„Situace je o to více nezáviděníhodná, že mnohé sociální služby prostě z jiných než dotačních titulů financovat nejde. I tyto dotační tituly v drtivé většině zdaleka nepokryjí stoprocentní potřeby a organizace se musejí celý rok ohánět, aby získávaly další prostředky, které umožní zajištění služby po celý rok,“ dodává Zunt.
O dofinancování sociálních služeb postiženým, starším lidem a dalším potřebným, se mohou postarat jiné grantové programy, například krajské nebo městské. U nich nemusí být žadatel úspěšný. A ani ministerstvem práce a sociálních věcí avizované pozdější dokrytí peněz nemusí být úplně optimálním řešením.
„Vloni nám přišly tyto peníze někdy až v polovině prosince a to už toho s nimi moc neuhradíte,“ uvedl včera ředitel Domova důchodců v Horní Plané Jaroslav Šíma.
Financování asistenční služby je vícezdrojové. Podílí se na něm ministerstvo práce a sociálních věcí, město Český Krumlov a sami rodiče postižených dětí. „Zatímco před rokem bylo o dotacích jasno už v prvních dnech roku, letos se z organizačních důvodů práce ministerstva zpozdila,“ přiblížila včera místostarostka Jitka Zikmundová s tím, že celkové náklady dosahují zhruba 1,3 milionu korun.
Výpomoc města
Českokrumlovské asistenční službě v hodině dvanácté pomohlo samo město. Radní tento týden odsouhlasili žádost o dřívější uvolnění peněz, které měly původně sloužit jako spolupodíl města pro financování asistenční služby. V kompetenci rady města je možnost uvolnit prvních 50 tisíc korun s tím, že požádá zastupitele, aby odsouhlasili uvolnění dalších 350 tisíc.
„Peníze byly určené na dofinancování a vázané na to, že je dostaneme, až bude jasno o dotacích,“ doplňuje Tomáš Zunt. Nyní už je může ICOS získat dříve a vyplní s nimi tak mezeru způsobenou ministerstvem. Podle starosty Českého Krumlova Luboše Jedličky tak na sebe opět přebírá samospráva nesplněné povinnosti státní správy.
Jak včera dodal Tomáš Zunt, stačilo by, aby ministerstvo výši a rozsah dotací zveřejňovalo alespoň do konce kalendářního roku. „To, že je posílají pozdě, to je problém, který my si nějak vyřešíme.“
Pokud se pomine neustálé snižování peněz od státu, které v této oblasti hrozí, existuje tady i další problém. „Naše organizace nemůže použít peníze, které by nám zbyly z těchto dotačních titulů v jednom roce, na financování něčeho v roce dalším,“ doplňuje Tomáš Zunt. Ministerstvo práce a sociálních věcí uvádí ve svých metodikách, že informace o rozdělených dotacích může zveřejnit až patnáctého ledna. Ve vzduchu tedy visí patnáct dní, během kterých se musí získat peníze z jiného zdroje, nebo svým zaměstnancům nepodepsat novou smlouvu.