A na silnicích se děly věci. Jenom do devíti hodin do rána českokrumlovští policisté zaznamenali 15 nehod. Jedno auto dokonce skončilo v řece.

Čtvrteční sněžení, prakticky na prahu jara, s motoristy zacvičilo tak, že počet nehod zřejmě dosáhl rekordu současné zimy. K tolika haváriím jako ve čtvrtek do rána policisté nevyjížděli žádný den za celou zimu, ať byla vánice sebevětší.

„Byl jsem rád, že jsem vůbec dojel,“ konstatoval i jeden z redaktorů z Českokrumlovského deníku. „Cesta z Kaplice byla hrozná. Klouzalo to tak, že jsem jen tak tak vyjel do kopce ze zatáčky v hluboké úžlabině za Chabičovičemi před odbočkou na Přídolí. Byl jsem poslední, kdo tudy projel, za mnou už nikdo.“

Potíže s vyjetím kopců měly především kamiony. Tradičně zažívaly kritické okamžiky na netřebickém kopci i kopci v Nažidlech, které byly nějakou dobu neprůjezdné, dva kamiony ráno uvízly u na kopci u Plešovic, jeden dokonce visel a brzdil dopravu na kopečku za Přísečnou.

Menší automobily na kluzkém sněhu, který během sněžení silničáři nestíhali uklízet, zase často končily mimo vozovku. Naštěstí se jednalo o lehčí nehody, které se obešly bez zranění.

Tyto kolize se odehrály například v Nažidlech, v Kájově dvě hned po sobě, ve Větřní, v Plešovicích, Nových Dobrkovicích – kde se auto otočilo až na střechu, u Dolního Třebonína a jak operační důstojnice posléze shrnula, v podstatě v celém okrese.

Jednu chvíli byla uzavřena i silnice z Českého Krumlova na Větřní, protože tam hasiči vytahovali auto z řeky.

„Opel Corsa vyjel ze zatáčky u Barevné skály. Tam člověk ani nemusí jet rychle a v takovémle počasí ho to vynese tak, že jede rovně. Obzvlášť když to tam člověk nezná, což byl případ i tohoto šoféra,“ řekl ředitel Hasičského záchranného sboru v Českém Krumlově Pavel Rožboud.

„V autě byli dva lidé, do řeky sjeli pomalu, takže to nebyla nijak velká rána. Předkem se zapíchli do řeky, ale ven vylezli suchou nohou a nic se jim nestalo,“ vylíčil.

Poznámku Martina Tröstera Láteřit je lidské, zvlášť, když je na co si můžete přečíst ZDE!

Vzhledem k tomu, kolik aut sjelo do příkopů, když policisté něco podobného nezaznamenali celou zimu, nabízela se otázka, jestli někteří řidiči už nepřezuli gumy za letní.

„Tak s tím jsme se zatím nesetkali. Nikdo takový tu ještě nebyl,“ záporně kroutila hlavou Vladislava Dubová z jednoho z českokrumlovských pneuservisů. „Spíš naopak. Dneska se tu objevili i tací, kteří si přijeli vyměnit staré zimní gumy za nové, když viděli venku to nadělení.“

Ranní pohled z okna řadu lidí otrávil. Dlouhé zimy už mají plné zuby. „Ani mluvit o tom nechci. To byl šok. Zimu nemám ráda a letos už jí mám opravdu dost. To je k nevíře, co se venku děje – a pořád sněží,“ říkala dopáleně Kateřina Hořejší z Českého Krumlova. Doufá, že od pondělka se oteplí, jak slyšela optimistické zvěsti od lidí.

Kynoucí bílá peřina ve čtvrtek zamíchala s plány mnoha lidí. „Zrovna dnes jsme se chtěli stěhovat do našeho nového domu. Když jsme se ráno ve čtvrti u nádraží probudili a viděli tu nadílku, bylo to nemilé překvapení. Stěhováky jsme museli odvolat,“ vyprávěla Irena Bauerová z Českého Krumlova. „Snad se počasí umoudří a konečně přijde jaro,“ podotkla.

Otráveny z nového přívalu sněhu jsou i technické čety ve městech a obcích. „Nemáme z toho žádnou radost,“ přitakal nevesele místostarosta Velešína Jiří Růžička.

„Náklady na letošní zimní údržbu radši ještě nepočítáme. Mně stačí, když vidím, jaké máme náklady na opravy multikáry. Dáváme jí pěkně zabrat, takže už toho má také dost a každou chvíli se sype. Samozřejmě už máme prohrnuto a odhrnuto, těch pět nových čísel je pro nás brnkačka,“ dodal.

„Padá a padá,“ zhodnotil lakonicky sněhovou situaci v Kaplici místní strážník Václav Klimeš. „Uklízí, kdo má ruce a nohy, nehody jsme naštěstí žádné nezaznamenali,“ doplnil.

„Mám ale obavy z rychlého oteplení, které věští meteorologové na příští týden. Zřejmě budeme muset začít sledovat hladiny vodních toků,“ naznačil Václav Klimeš.

Úklid jako by nebyl

Sníh se ve čtvrtek ráno sypal shůry tak rychle, že když se lidé v regionu vydali do práce, měli dojem, že tentokrát silničáři a technické služby opravdu zaspali. Ulice, chodníky a vozovky se zdály nějakým úklidem netknuté.

„I v Dolním Třeboníně bylo náramně sněhu a ani na státní silnici nebylo šáhnuto. Ráno v sedm hodin jsme míjeli na silnici do Krumlova v rájovském kopci uvízlý kamion, druhý v Přísečné. Navíc v rájovském kopci v protisměru jedno auto ve škarpě. Už aby bylo jaro,“ podotkla Vladislava Dubová.

Noční nadílka sněhu pokryla bez rozdílu celý region, takže zasahovat muselo postupně všech dvacet silničářských strojů českokrumlovské Správy a údržby silnic.

„Asi největší problémy byly na E 55 kolem Nažidel a tradičně v netřebickém kopci,“ ohlásil ráno službukonající dispečer SÚS. „Ve tři hodiny ráno začalo sněžit, takže první stroje vyrážely kolem půl čtvrté,“ doplnil dispečer.

Všechny stroje nasadily i českokrumlovské Služby města. „Máme k dispozici tři auta s radlicemi, traktor a dva malé stroje na údržbu chodníků, všechny jsou venku,“ okomentoval po ránu situaci ředitel Služeb Pavel Turnhöfer.

Přesto stálé sněžení situaci neulehčilo, spíše naopak, protože zvláště v místech, kde není možné solit, se prohrnutý sníh za několik hodin objevil na cestách znovu.