Zrušení zajížďky ve 13 hodin kromě žáků odnesli i ti, kteří byli zvyklí autobusem jezdit ve 12.55 na odpolední směnu do Tovární ulice. Teď musí jet o hodinu dřív, nebo se do práce dopravit jinak.

„Nepochopitelně bylo vyškrtnuto jenom Vyšné, autobus jinak jezdí dál," upozornil Tomáš Fošum, který ve Vyšném bydlí s rodinou. „Okružní linka sem nezajížděla asi dvakrát denně, ale v časech, které se daly pochopit. Teď nám však vyškrtli další tři nebo čtyři časy a z těch osmi koleček vlastně půlku ostřihli. Nejhorší je, že nás odstřihli od autobusu ve 13 hodin. Přitom nikdy nejezdil prázdný, vždycky z něj vystupovaly děti ze školy," popisoval.

Jedním z těchto dětí je i syn Tomáše Moravce. „Je mu teprve devět a vím minimálně o dvou dalších dětech, které by tím autobusem jezdily taky," postěžoval si na zrušené spoje Tomáš Moravec. „Syn chodí pěšky, nic mu nejede. Pro jednu holčičku odsud zase jezdí babička. Z Vyšného se autobusem dostane na vlakové nádraží, kde je zastávka, ze které děti ze školy jezdí, ale zpátky už jim nic nejede, tak musí jít pěšky. A šlapat takovou dálku, to není legrace. Jdou to tak tři čtvrtě hodiny, s těžkými taškami s učením na zádech."
Jediná možná cesta navíc vede přes železniční přejezd bez závor, o to je nebezpečnější.

Své o tom ví i Vlasta Pouzdrová, jejíž dceři nezbývá než chodit pěšky, protože by jinak musela na autobus čekat déle než hodinu. „A nechte dítě jít pěšky samotné, kde jezdí každý rychle a není tam ani chodník. Co ve Vyšném bydlím, patnáct let ho k nám neudělali. Je to tam strašně nebezpečné, jezdí tam rychle všichni včetně řidičů autobusu," líčila Vlasta Pouzdrová. Její mladší dcera má navíc do stejné školy nastoupit v září, byla by proto ráda, kdyby se problém s autobusy podařilo vyřešit.

Zrušení autobusu v 16.55 hodin zase těžce nese Jiřina Moravcová, která pracuje jako laborantka v krumlovské nemocnici. „Dělám noční od šesti do šesti, a odtud mi jezdil v pět autobus. Už nejezdí. A jít z Vyšného pěšky na noční… Řidičák nemám a ve svém věku už si ho dělat nebudu. A pak být ještě dvanáct hodin v práci, to si neumíte představit. Kdyby člověk šel na procházku a pak si lehnul, to by bylo fajn, ale takhle…"

ČSAD se snaží vyjít vstříc

Požadavek na zrušení zajížděk českokrumlovské okružní linky do Vyšného vzešel podle Josefa Benisky ze společnosti ČSAD Autobusy České Budějovice, a.s., od dispečera krumlovské pobočky ČSAD Radka Týmala.

„V Českém Krumlově je vlakový dvouhodinový takt a jízdní řád autobusů je časově hodně napjatý. Od kraje jsme měli zadáno, aby na vlaky každé dvě hodiny navazovaly autobusy," vysvětluje Josef Beniska. „Určitě se tímto problémem budeme vážně zabývat, už jsem o něm mluvil i s panem Týmalem. Situace s dětmi se v tomto případě patrně podcenila," připouští. „Předpokládali jsme, že dětem bude autobus ve čtrnáct hodin stačit. Ale pokud se jedná o děti z prvního stupně, budeme patrně muset zajížďku k 1. březnu, kdy se oficiálně mění jízdní řády, znovu do spoje zařadit," dodává.
Že by mohly být nářky obyvatel Vyšného vyslyšeny, připustil i Jiří Doubek, odborný referent pro autobusovou dopravu společnosti Jikord, s. r. o., která koordinuje vlakovou a autobusovou dopravu a zajišťuje dopravní obslužnost pro celý Jihočeský kraj.

„O této situaci už vím, před pár dny mi telefonovala paní, které se ten problém týká, a s ní jsme se domluvili, že u spoje v 16.30 hodin to zajíždění do Vyšného obnovíme."

Zároveň vysvětluje další z důvodů, který se na zrušení zajížďky podílel. Jde totiž o spoj velmi málo vytížený.

„Dostáváme přehledy o tom, kolik lidí na lince jezdí. Zjišťují se přesné počty podle vytočených jízdenek, kolik lidí kde nastoupí, kolik vystoupí. Máme detailní přehledy dokonce po dnech. Jedním ze zrušených spojů jezdí jeden dva lidi za týden," vysvětluje, ale vzápětí dodává, že to samo o sobě nestačí jako důvod ke zrušení spoje.

„To by bylo úžasné, kdyby se povedlo alespoň spoje ve 13 a 17 hodin obnovit. Musím říct, že bude mít radost i manželka, protože ta v pět jezdila na odpolední směnu. Kluk od sousedů s ním zase jezdil ze školy," raduje se z nadějných zpráv Tomáš Fošum. „Jsem rád, že to má takovou odezvu, tak uvidíme, jestli to dotáhnou do konce." 

Autor: Zuzana Gabajová