Čerstvé syrové mléko rovnou od zdroje už si mohou odnášet domů všichni zájemci také na Českokrumlovsku. První mléčný automat stojí v Českém Krumlově a pokud bude o mléko přímo od krav zájem, objeví se v regionu další.

Zatím mléčný automat najdete jenom v českokrumlovské prodejní zóně, konkrétně u supermarketu Terno.

A vůbec nemusíte mít obavu o kvalitu mléka v současných parnech; i kdyby teploty vůkol dosahovaly 50°C, mléko uvnitř automatu je neustále chlazeno na teplotu 4 až 5°C.

Stačí jenom do prodejního výklenku vložit láhev, vhodit mince, zmáčknout tlačítko a po chvíli si už zájemce odnáší láhev plnou mléka. Mléka, které neprošlo pasterizací a díky tomu není zbavené tuku ani své plné výživové hodnoty.

„Čerstvě nadojené mléko se ještě v kravíně v mléčnici prudce zchladí na čtyři stupně Celsia,“ popisuje Miroslav Kuchta z firmy, která je vlastníkem a výrobcem automatu, jak vypadá cesta syrového mléka, než se prostřednictvím automatu dostane ke spotřebitelům.

„V mléčnici je mléko přečerpáno do nerezového, hermeticky uzavřeného tanku. Ten je poté celý převezen a umístěn do automatu. Pak se defacto jenom s pomocí trubičky připojí k výdajovému okénku.“ Z toho je patrné, že kontaminace mléka během přepravy je naprosto vyloučená.

„Automat je samozřejmě vybaven lednicí, která mléko neustále ochlazuje,“ zdůraznil Miroslav Kuchta. „Láhev si lidé mohou přinést vlastní, a to i plastovou, nebo si v automatu zakoupit litrovou skleněnou nebo plastovou. Pokud chce nejprve někdo zjistit, zda mu syrové mléko bude chutnat, může ho naplnit i jenom do půllitrovky.“

Lidé, kteří mléko z automatu už vyzkoušeli, si vesměs pochvalují. „Mléko z automatů bereme a chválíme. Už jsme zjistili, že je i v Českém Krumlově. Takže si mléko vozíme vždy, když tam jedeme, odtud nebo z Českých Budějovic, kde je už na několika místech,“ oceňuje tuto možnost Jiřina Kostková z Kaplice. „Určitě bychom ho uvítali i v Kaplici. Já jsem vesnického původu, a tohle mléko je chutnější, kvalitnější a hutnější.“

Přírodní mléko rozšiřuje nabídku trhu

Mléčný automat v Českém Krumlově, který je už desátým automatem této firmy v Jihočeském kraji, je v provozu 24 hodin denně.

Kvalita mléka je neustále hlídána. Pokud by se vyskytl nějaký zádrhel, modul GSM, což je jakýsi telefon, jímž je automat vybaven, pošle obsluze SMS zprávu o chodu přístroje. Kromě výpadku proudu či případné poruchy hlásí i teplotu mléka a kolik mléka ve dvousetlitrovém krumlovském tanku zbývá.

„Lidé, kteří pro mléko chodí, zatím vyjadřují maximální spokojenost. Slýchám od nich, že je dost, že jsme to sem dali; někteří si chodí i pro tři až pět litrů a někteří si z toho mléka doma vyrábějí sýry, kefír, jogurt nebo i tvaroh,“ řekl Miroslav Kuchta, který se kolem automatu v Českém Krumlově často pohybuje, aby lidem poradil, než se naučí s přístrojem suverénně zacházet.

„Mléko je pod denní kontrolou, navíc v Česku jsou dost tvrdé normy na kvalitu i čistotu, takže se tu produkuje mléko jedno z nejčistších v Evropě. Přesto doporučujeme mléko z automatu nejprve převařit. Ale riziko je tu v podstatě stejné, jako když si v restauraci dáte tatarák. Zkrátka je třeba mít na paměti, že je to čerstvá potravina a tak je s ní i třeba zacházet. To znamená uložit rychle mléko do chladu čtyři až osm stupňů,“ zdůraznil Miroslav Kuchta.

S konzumací opatrně

Načepované mléko obsahuje 3,8 procenta tuku. Je proto třeba počítat s tím, že jeho konzumaci zpočátku mohou provázet i průjmy? „Na Budějovicku, kde se o tom mluvilo, se nikdy neprokázalo, že je lidé dostali z méka,“ pokrčil rameny majitel automatu.

„Toto mléko je ve své přirozené podobě bez jakýchkoliv úprav. Tedy stejně jako vzduch kolem nás, který dýcháme, a okolní prostředí, mléko obsahuje řadu velice prospěšných mikroorganismů, ale také se do něho mohou ze zvířat dostat i mikroorganismy nežádoucí,“ říká Otta Šandera, předseda Zemědělského družstva Podkleťan Křemže, které mléko do automatu dodává.

„Závisí tedy na tom, jak se s tím imunitní systém spotřebitele vypořádá. Ovšem rozhodně platí, že když se syrové mléko převaří, absolutně nic pak nehrozí. Mléko z automatu bereme jako rozšíření sortimentu na trhu, každý má možnost výběru, zda zvolí mléko přírodní nebo pasterizované.“

Otta Šandera radí rozumný přístup. Raději začít s menšími dávkami, než si organismus na mléko v přírodní podobě zvykne. „Určitě není dobře, když někdo zjistí, že mu mléko náramně chutná, a naleje s jím,“ podotkl Otta Šandera.

„Je z něho vynikající kakao, ale třeba i palačinky. My tedy tohle mléko nepřevařujeme a žádné střevní potíže nemáme,“ podělila se o zkušenosti Jiřina Kostková z Kaplice.

„V 90. letech v době rozkvětu statků stávala v Přídolí dřevěná buňka, kam jsme si chodívali pro čerstvé mléko do konviček. To mléko mi jednak připomínalo mládí, a bylo senzační. Automat na mléko v Krumlově tedy určitě vítám a co nejdříve se k němu vypravím,“ říká i Jiří Krýsl z Přídolí.

Jak dostat mléko z automatu

- když nemáte svou láhev, můžete si ji koupit v pravé části automatu
- pak s láhví přejdete do levé části automatu, do mincovníku vhodíte 15 korun za litr, ale pozor, to musí být přesně, mincovník vracet neumí
- pokud potřebujete rozměnit, je součástí mléčného automatu i měnič mincí (u prodeje láhví)
- stisknout tlačítko pro výdej mléka a mléko nateče do láhve, kterou jste vložili do výdajového výklenku
- naplněnou láhev vyjměte, protože po chvíli bude výdajový výklenek vydezinfikován horkou párou