Nezdravé cukrovinky a pochutiny, přeslazené nebo energetické nápoje či jiné nevhodné občerstvení nebo nápoje již brzy na chodbách nebo v bufetech škol a školských zařízeních nenajdete. Novela školského zákona z předchozího měsíce se týká totiž mimo jiné prodejních automatů na potraviny a nápoje, které jsou provozovány v různých typech škol.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy se snaží s dalšími partnery připravit vyhlášku, která by zákon upřesnila.

Někteří ředitelé škol na Českokrumlovsku reagují na tuto novinku dokonce s předstihem.
Kupříkladu Hana Bůžková, ředitelka Gymnázia Český Krumlov, říká: „Pro nás v tomto směru byla velkou inspirací beseda pro naše studenty, jejímž námětem byla ještě před Vánocemi zdravá výživa. Firma, která dělala tuto besedu, má několik automatů například na Základní škole Rožnov v Českých Budějovicích. Přemýšlíme o tom, že se v blízké budoucnosti vydáme podobnou cestou jako tato škola. Jsme s nimi v jednání. Pojedu se do Rožnova podívat, jak vedení školy také vyřešilo nebo řeší problematiku zdravého stravování – a sice především, co se týče skladby sortimentu ve školních automatech."

Samotní gymnazisté jsou s dosavadním obsahem automatů spokojeni.

Na chodbách krumlovského gymnázia bylo v pondělí o velké přestávce poměrně klidno. Více rušno bylo hlavně v místech kolem nápojových automatů. Fronta se tvořila nejvíce u výdejního okénka školního bufetu. Každý měl chuť na něco jiného. Třeba student Martin Kvapil řekl: „Občas mám ke svačině něco z domova, občas si ale zajdu něco koupit přímo ve škole. Spíše chodím k automatu a do bufetu. Současná nabídka mi tady vyhovuje, osobně jsem spokojen. Asi nejvíce kupuji pití – limonády s ovocnou příchutí."

Student Radek Hanák uvedl: „Když si ráno nestačím udělat pití, protože se pozdě vzbudím, tak si skočím koupit nějaký nápoj do školního automatu. Většinou si vyberu mattonku – a spíše s příchutí než bez příchutě, nebo něco podobného."

Gymnazistka Daniela Jakešová zase říká: „Chodím k automatům jenom občas. Nejraději si tu dávám kafe. Mám ráda kapučíno nebo latté. Většinou volím kávu bez cukru. Cena je docela přijatelná. Zaplatím osmnáct korun, což jde. Nechodím k automatům denně, ale je dobré, že tu jsou." Radek Hanák a Daniela Jakešová společně popsali, že v bufetu lze sehnat pečivo, takzvané „svačáko-­housky" – nejlepší jsou prý se sýrem.

Studentka Denisa Cícerová: „Osobně chodím více do bufetu než k automatům. Kupuji si hlavně pečivo, protože pití si nosím z domova. Proto nemám ani potřebu si u automatů nějaké další nápoje shánět. Rozšiřovat nabídku není třeba,mněto tady stačí."

Alexandra Plachtová, další z gymnazistek, patří k těm, kdo o přestávce chodí na svačinu k automatu, který je blízko tělocvičny. Vyhovuje jí, že si zde může sednout a třeba se i učit. „Svačiny si dělám doma. Prostor u automatů využívám k učení a opakování látky. Když ale nemám s sebou dost pití, tak si ho koupím právě z automatu. Spíše vybírám ochucené a dobré pramenité vody. Myslím si ale, že jsou na gymnáziu některé automaty zbytečné. Stačil by tu automat na pití a k tomu pár drobností."

Podle ředitelky Gymnázia Český Krumlov Hany Bůžkové je počet pěti automatů nyní dostačující, ale několik měsíců přemýšlí, jak obmění jejich obsah z hlediska připravované vyhlášky. „Zatím jsme tyto automaty na pití a občerstvení nerušili. Obsahy automatů chceme samozřejmě upravit zdravějším způsobem, aby odpovídaly zákonu a chystané vyhlášce."

Ředitelka nyní zkoumá, zda bude moci gymnázium přejít na již ověřený systém používaný v Rožnově. Tam si pochvalují, že výdej sortimentu v automatech mohou ovlivnit z vedení školy i rodiče žáků.

Základní škola T. G. Masaryka v Českém Krumlově, byť má pouze jeden kombinovaný automat na nápoje nebo müsli tyčinky, podle vyjádření ředitele školy Vlastimila Hláska bude muset jako ostatní školy vyhlášku přirozeně dodržet. „Řešíme obměnu sortimentu dopředu. Navíc od září chceme změnou dodavatele vylepšit i projekt Ovoce do škol."

Novela zákona

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR schválila 13. února 2015 novelu školského zákona, která například zakazuje prodej nezdravého sortimentu ve školních automatech a bufetech.
Ředitelé škol nyní čekají na upřesňující vyhlášku, na které pracuje ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s výživovými poradci a ministerstvem školství. V platnost vejde pravděpodobně od začátku příštího školního roku.


Autor:  Deník / Pavel Pokorný