Výrazně překročené limity azbestu. Více než tisíc dětí v ohrožení. Urychlené zavření tří základních škol. Rodiče i vedení města v nejistotě. A teď čekání, co se bude dít dál.

Vše začalo v pátek v podvečer, když se vedení města dozvědělo, že podle neoficiálních informací byla při měření v budovách základních škol ZŠ Máj I a II a Waldorfské školy v Českých Budějovicích (sídliště Máj) zjištěna až příliš vysoká přítomnost azbestu.

Primátor Juraj Thoma proto ještě tentýž den svolal na 19. hodinu mimořádnou schůzku. „Naměřené hodnoty mají údajně výrazně překračovat povolené limity. Oficiální výsledky měření budeme mít až v pondělí. Nechceme ale riskovat zdraví dětí, a tak jsme dlouho neváhali a rozhodli jsme, že v pondělí zůstanou školy zavřené,“ řekl na sobotní tiskové konferenci Thoma.

Ještě v noci se pak zpráva o možném ohrožení dětí začala šířit jako lavina a v sobotu již velká část rodičů o zavření škol věděla. K dispozici pro ně byly také speciální telefonní linky, kde se mohli dozvědět další podrobnosti.

Městu se podařilo zareagovat velmi rychle. Jinak toho ale zatím mnoho neví. Náměstek primátora pro oblast školství Petr Podhola uvedl, že by bylo velikou chybou předčasně spekulovat. „Pravdou je, že v září i říjnu byla v budovách škol prováděna měření a limity překročeny nebyly,“ potvrdili Podhola s Thomou.

Zhruba 1100 dětí, které do tří zmíněných škol chodí, tak snad nebylo dlouhodobě v ohrožení, to jsou ale zatím jen domněnky. „Pomohla tomu média i speciálně zřízené telefonní linky,“ doplnil Michal Bosák z oddělení vnějších vztahů magistrátu.

Největší otázkou samozřejmě zůstává, jak se nyní ve škole azbest objevil, jak dlouho budou školy zavřené a kde se budou děti učit.

Ani na jednu ze tří otázek nemohlo o víkendu vedení města odpovědět jednoznačně. Letos v létě byly pavilony základních škol kompletně zatepleny. Při této akci byly podle vyjádření města odstraněny původní obvodové dílce, takzvané boletické panely, v nichž se nacházejí minerální vlákna včetně azbestu. Přesto se nyní objevily potíže.

Na dnešním jednání by tak měli být i zástupci firmy, která práce prováděla. Škola bude uzavřena minimálně týden, ale může to být také měsíc. Bude záležet na tom, kdy se podaří škodliviny odstranit.

Dnes se mají děti sejít v tělocvičně. „Dostanou dopisy pro rodiče, kde budeme vysvětlovat další postup. Zároveň se jich budeme tímto způsobem ptát, zdali souhlasí s vyhlášením ředitelského volna, nebo budou chtít pro děti náhradní program,“ vysvětlil Thoma.

Ředitelka ZŠ Máj II Marie Nedvědová uvedla, že třídy vyrazí například do divadla, kina, na výlet a podobně. Stejně na tom budou i ostatní školy.