Hlavní Baruščina diagnóza? Spastická forma dětské mozkové obrny. Může za ni tzv. transfuzní syndrom, který se u Evy Valicskové, maminky dvojčat, rozvinul v době jejího těhotenství. Jeho vinou nebyla Barča v průběhu těhotenství dostatečně zásobována živinami a kyslíkem, zatímco její sestra Adélka byla naopak překrvována. Děvčata na svět přišla v ukončeném 32. týdnu těhotenství.

Do sbírky Automobil pro bojovnici Barborku můžete přispět i vy, a to ZDE. Platforma Donio, na které sbírka běží, předá Valicskovým 100 % vybrané částky.

„Po narození Adélka postupně všechny vývojové normy dohnala. Baruška se ale s důsledky transfuzního syndromu potýká dodnes,“ přiblížila Eva Valicsková, která o dcerku od narození pečuje a nemohla se tak vrátit ke svému povolání zdravotní sestry. „Přes veškerá, pro rodiče psychicky náročná a pro dítě ne úplně příjemná cvičení se ale začalo ukazovat, že životní pouť bude pro Barušku i celou naši rodinu v mnohém odlišná.“

Chlu-Chlu 2023. Na trať 3. ročníku charitativního závodu na podporu Romana Šandery, který onemocněl rakovinou, se vydalo 156 startujících.
Pojišťovna nepřispěje nemocnému Romanovi na schodišťový výtah. Pomohli Chlumáci

Baruška už od raných kojeneckých let pravidelně navštěvuje odborníky z různých koutů republiky a má za sebou spoustu vyšetření. Rodina jí, ze svého napjatého rozpočtu i díky ochotě ostatních lidí pomáhat, platí rozličné zdravotní pomůcky a terapie. „Snažíme se jí posouvat co možná nejblíže plnohodnotnému životu, v čemž nám Baruška pomáhá svou zarputilostí, veselou povahou a zvláštní, až poněkud paradoxně působící trpělivostí,“ přiblížila maminka dívek. „Je pak až s podivem, co všechno navzdory svým hendikepům je schopna vykonat, vycítit či slyšet. Jak ta má bohatý niterný život.“

Téměř šestiletá slečna už má také za sebou už zmíněné tři operace očí: vedle diagnostikované spastické formy dětské mozkové obrny trpěla strabismem a nejspíše trpí i určitým výpadkem zorného pole. „Všechny tyto zdravotní komplikace, vedle v současnosti kompenzované epilepsie a narušení projení mozkových hemisfér, které Barušce komplikuje koordinaci pohybů dolních končetin, jsou příčinou, řekněme, jejího v mnohém ztíženého startu do života,“ vysvětluje.

Kvůli vozíčku potřebují větší auto

Baruška se učí pohybovat na vozíčku, který jí umožní lépe vlastními silami poznávat svět. „Musíme ale pořídit i speciálně upravené auto, kterým společně s ní budeme moci vozit všechno potřebné třeba do specializované školky nebo na terapie, které pravidelně podstupuje,“ doplnil tatínek dvojčat Martin Valicsek. „Nejsme ale schopni jej pro Barču z vlastních zdrojů opatřit.“

Uzavírka u Kaplice-nádraží zkomplikuje dopravu v Českém Krumlově i na objízdné trase u Třebonína.
Krumlov čeká dopravní peklo. Na půl roku bude zavřená silnice do Kaplice

Nepotřebují nové auto, postačí jim bazarové. „Výtěžek sbírky využijeme na VW Caddy Maxi, které stojí bez úprav 500 až 600 tisíc korun. Záleží na aktuální nabídce těchto vozidel,“ přiblížil Martin. „Pokud se celá cílová částka nevybere, nic vracet nemusíme, ale za vybrané peníze bychom koupili starší typ tohoto vozidla.“ A pokud se podaří vybrat víc, finance půjdou i na následnou speciální úpravu auta.