Otevřený bazén se zázemím a sportovišti namísto krytého vodního světa s hotelem pro více než osm desítek lidí. Tak se může změnit velešínský sen o koupání.

Ze studie proveditelnosti, kterou si město nechalo zpracovat u odborné firmy, totiž vyplývá, že provoz takzvaného ozdravného centra v podobě krytého bazénu s atrakcemi a hotelem, jenž má vzniknout u benzinové stanice, by byl pro městskou kasu neúměrně nákladný. „Pokud by byl projekt realizován podle původního záměru, stál by město provoz areálu asi 10 milionů korun ročně,“ uvedl Jan Schneider ze společnosti, jež studii proveditelnosti zpracovala. Doplnil, že město by hradilo jen provozní náklady, výstavbu komplexu by financoval soukromý investor a po 30 letech jej za symbolickou korunu převedl do majetku města.

Protože zmíněná částka by pro město vzhledem k objemu ročního rozpočtu byla likvidační, navrhl architekt Radek David ještě méně nákladnou verzi projektu vodního světa. „Obejít bychom se museli bez venkovního bazénu, ve vnitřním bazénu by se plavecká dráha zkrátila z 25 na 17,5 metru a počet lůžek v hotelu by se snížil z 83 na 65,“ vyjmenoval změny Radek David. Jak doplnil Jan Schneider, v tomto případě by výstavba komplexu stála asi 120 až 130 milionů korun, přičemž město by provoz vodního světa muselo ročně dotovat asi pěti miliony korun.

Do hry nyní vstoupila ještě třetí varianta, a sice čistě venkovní bazén se zázemím pro různé sportovní aktivity i ledovou plochou, jež by umožnila celoroční provoz tohoto areálu.

Podle Jana Šebesty, zástupce firmy, jež se výstavbou takových areálů zabývá, by se do Velešína tento druh koupání dal pořídit zhruba za 42,5 milionu korun, přičemž roční provoz koupaliště by stál asi 400 tisíc korun.

„Tyto náklady by ale mohly být ještě nižší. Záležet bude jen na managementu, který bude provoz areálu řídit. Třeba se mu podaří najít další doprovodné akce, které by pomohly zajistit vyšší výnosy z provozu sportoviště,“ řekl Jan Šebesta.

K rozhodnutí o tom, k jaké z nabízených variant se přiklonit, velešínští zastupitelé prozatím nedospěli. V pondělí se sejdou na pracovním jednání, kde by měly klady a zápory jednotlivých možností prodiskutovat.

Z reakcí představitelů města je však už nyní možné vyčíst, jaké postoje k nabízeným možnostem zaujímají. Starosta Josef Klíma (SNK Velešín 2010 – 2014) rozhodně odmítl, že by se na základě údajů vyplývajících ze studie proveditelnosti měl projekt koupání ve Velešíně úplně zastavit. „Jednak jsme lidem něco slíbili a měli bychom to dodržet, navíc už město na přípravu stavby vodního světa vynaložilo nemalé peníze,“ sdělil Josef Klíma.

Ten by vzhledem k závěrům studie proveditelnosti podle svých slov zvedl ruku i pro otevřený bazén. „Projekt byl koncipován jako krytý bazén s atrakcemi, zázemím a ubytovací kapacitou. Raději bych tedy vodní svět viděl v podobě, jaká byla původně navržena. Ale nakonec bych souhlasil i s otevřeným bazénem. Je to ze dvou zel to horší, ovšem alespoň bychom tak splnili slib daný voličům, a sice vytvoření podmínek ke koupání ve Velešíně,“ doplnil Josef Klíma.

Naproti tomu místostarosta Velešína Jiří Růžička (SNK pro rozvoj Velešína) koncepci otevřeného bazénu doplněného o zázemí pro vedlejší sportovní aktivity vítá s nadšením. „S podobným návrhem už jsem přišel před lety. Jen je podle mého názoru třeba změnit lokalitu, kde bude koupaliště stát. Jako nejvhodnější se mi jeví místo Nad Fontánou u odbočky na Svatý Jan nad Malší,“ sdělil Jiří Růžička. Svůj postoj zdůvodnil tím, že ve zmíněné lokalitě Nad Fontánou už je veškerá potřebná infrastruktura. „Stačilo by tady opravdu jen postavit bazén. Kdežto v lokalitě u benzinové stanice, která je navíc dál od centra města, by bylo třeba vybudovat veškeré sítě včetně silnice, což by stálo další miliony. A navíc bychom museli platit přečerpávání vody,“ vysvětlil Jiří Růžička.

To však Josef Klíma odmítá s tím, že na výstavbu vodního světa u čerpací stanice už bylo vydáno územní rozhodnutí. Pokud by se měl projekt stěhovat, bylo by třeba vyřizovat všechna úřední povolení znovu, což by vznik koupaliště značně zpozdilo. „Teď, když už máme územní rozhodnutí, by bylo stěhování projektu hazard,“ podotkl starosta.

S tímto tvrzením ovšem Jiří Růžička nesouhlasí. „Není možné si myslet, že na základě územního rozhodnutí k projektu stavby za 200 milionů korun postavíme něco jiného za 20 milionů,“ dodal Jiří Růžička.

Podle něj za úvahu stojí i varianta, kdy by se postavilo otevřené koupaliště Nad Fontánou a zároveň by Velešínští sháněli investora pro výstavbu vodního světa u benzinové stanice podle původního projektu. Podle Jana Schneidera, jenž se podílel na vypracování studie proveditelnosti, tato vize možná není úplně nereálná. „Investoři na trhu jsou. Koupání v této podobě je typ služeb, který v okolí chybí, a tak by mohl podnikatele přilákat,“ uzavřel.

Koupání pod širým nebem

Jak by mohlo vypadat otevřené koupaliště ve Velešíně, jež by mohlo vzhledem k nízkým provozním nákladům nahradit původní projekt tzv. vodního světa s krytým bazénem a hotelem?
- moderní venkovní plavecký bazén se samostatnou částí pro děti, nechybí vodní atrakce
- voda v bazénu by se dala ohřívat pomocí tepelného čerpadla nebo solárních panelů
- součástí areálu by bylo i zázemí pro další sportovní aktivity, například plážový volejbal, a také obslužná budova s šatnami
- postavit by bylo možné také zvláštní hřiště, na něž lze nanést umělou ledovou plochu; bez této úpravy by hřiště sloužilo i pro ostatní sporty