Potřebujete převézt přes lipenské jezero, jenomže jste nestihli odjezd převozu dle platného jízdního řádu? Není důvod propadat panice, stačí zvednout telefon a objednat si takzvanou mimořádnou jízdu.

Sice si za ní připlatíte, ale na druhý břeh se dostanete. Převozníci na trase Horní Planá – Bližší Lhota ale upozorňují, že po půl sedmé večer bude nutné počkat si až na další přejezd podle řádu. Jízdě lodi v té době totiž brání každodenní nutná údržba.

Nedávno se však jeden řidič z Prahy dovolával mimořádné jízdy marně. Vedení města Horní Planá si stěžoval, že se navíc nemohl dovolat na telefonní číslo zveřejněné u jízdního řádu. Důvod byl prostý – číslo vůbec neexistovalo.
„Neplatné telefonní číslo je technická chyba, která se mohla vyřešit okamžitě," prohlásil hornoplánský starosta Jiří Hůlka na posledním zasedání zastupitelů, kteří se stížností zabývali. „Co se týká údržby, je nutné doplnit jízdní řád sdělením, že v době technické údržby nejsou mimořádné jízdy možné," řekl hornoplánský starosta Jiří Hůlka.
Ovšem požadavku pražského žadatele se nedalo vyhovět ještě z jednoho důvodu. Převozník během přestávky na údržbu lodi dovolil nalodit na převoz tři motorky a jejich majitelé následně odešli. Loď tak nevědomky zablokovali.
„Jelikož bylo ještě poměrně dost času, řekl jsem motorkářům, ať se jdou třeba občerstvit," vysvětluje převozník Marcel Lorenz. „Mezitím se ale ozval šofér z druhého břehu, který chtěl mimořádnou jízdu. Nemohli jsme vyjet, protože motorky na lodi byly uzamčené."

Odstavit si vozidla na převoz, v době, kdy se loď nechystá k odplutí, už nyní nebude možné.

„Je naprosto nepřijatelné, aby byla loď zablokována nějakým vozidlem. Shodli jsme se na městské radě, že  něco takového se dít nebude," upozornil starosta a připomněl, jaký problém by vyvstal v okamžiku, kdy by bylo nutné převézt na druhý břeh například sanitku nebo hasiče.

Až na tyto mušky, které není problém vychytat, má hornoplánský převoz mnoho spokojených pasažérů. „Lidí, kteří si služby převozu chválí, je opravdu hodně," podotkl na zasedání zastupitelů místostarosta Milan Mráz.