Zábavou žilo v sobotu 9. května náměstí v Benešově nad Černou.

Obce z Novohradska zahajovaly turistickou sezonu. A to značně originálně. Zástupci například z Kaplice, Pohorské Vsi nebo Benešova nad Černou soutěžili v nejrůznějších disciplínách. Občas značně krkolomných. Jednou z těžkých soutěží byl slalom s koloběžkou. Ten samozřejmě přinesl spoustu humorných situací.

„No, nejlepší byly nejspíš ty koloběžky. To byla sranda. Předtím bylo dobré, když k sobě měli svázané nohy a závodili spolu,“ řekla například Marie Vrbová. Ta za kulturou přijela na kole z osady Černé Údolí. „Musela jsem urazit šest kilometrů. Moc se tady toho neděje, tak jsem to přece nemohla vynechat,“ usmála se.

S jejími slovy souhlasí i místní Kačka Panková: „Moc tady toho není, to je pravda. Dělá se tu občas diskotéka, bohužel tu ale nehrají živé kapely. Za těmi lidé musí většinou do Kaplice.“ Start turistické sezony si pochvalovala. „Je to opravdu dobrá zábava,“ řekla Panková.

Vrcholem celého dne byla obří pěnová show, která propukla hned v těsné blízkosti kostela. Soutěžící ve všudypřítomné pěně museli hledat poklad. Aby to ale nebylo líto i nejmenším návštěvníkům, mohli se v ní následně vyřádit dle libosti.

„Aby se nemusel kostel kvůli tomu vysvětit,“ létaly vzduchem fóry na účet rozlítané pěny.

Na závěr podařené akce vystoupila folková kapela Roháči z Lokte.