Obec získala dotaci na pořízení nových hracích prvků, v rámci čehož se pustila i do úpravy celé zahrady. Práce finišují, přesto si novinku děti užijí až příští rok.

„Počkáme si až do jara, aby měla tráva šanci vyrůst. Kdyby ji děti využívaly už teď, byly by celé zablácené,“ řekla ředitelka školky Miloslava Nová. „Ale musím říct, že už se na novou zahradu moc těší,“ dodala jedním dechem.

Předcházející stav zahrady byl už neúnosný. Pouštět děti do některých částí začínalo být nebezpečné. „Především spodní část zahrady nešla příliš využívat. Byly tam kameny a podobně. Tak trošku dobrodružsví, děti jsme tam raději ani nepouštěli. Nyní je zahrada daleko hezčí a bezpečnější.“

Úprava zahrady byla docela razantní. „Měla už spoustu chyb. Když jsme dostali dotaci přes místní akční skupinu Sdružení Růže na vybavení hracími prvky, musel se připravit terén, nový plot, udělat podezdívku. Nyní budou děti jistě spokojené,“ řekla starostka Benešova nad Černou Veronika Korchová.

Nová zahrada vyhovuje evropským normám. „Hodně jsme lpěli na tom, aby firma měla všechny potřebné certifikáty. Aby nám zaručila, že vše odpovídá normám. Podle toho se dělalo výběrové řízení,“ řekla Korchová.

„Jedno dětské hřiště už v obci máme. Kontrola se na ně chodí dívat každý rok. Myslím si, že je to dobře, protože normy by se měly dodržovat. Kontroly necháme probíhat i na zahradě mateřinky. Hned po dokončení prací se samozřejmě uskuteční první.“

Zahradu budou využívat také maminky s dětmi z místního mateřského centra.

„Loni jsme se pustili do tělocvičny. Odizolovali jsme ji a udělali jsme tam novou podlahu. Co se týká kompletní rekonstrukce, tak k té došlo už dříve,“ řekla Veronika Korchová.

Aktuálně se může školka pochlubit i novým nátěrem, který budovu v centru obce rozsvítil. Opravena byla také padající římsa.

Také mateřská škola v Benešově nad Černou bojuje s nedostatečnou kapacitou. „Máme dvě třídy, stav je plný. Kapacita by se hodila větší, ale bohužel to není možné,“ řekla benešovská starostka.