S podobou svého náměstí nejsou příliš spokojení v Benešově nad Černou.

Nedostatek zeleně, nepřehledné parkování či všudypřítomný asfalt. To je jen střípek z toho, co by se mohlo v budoucnu změnit. Obec už má k dispozici dva návrhy projektanta, který pracoval s nápady místních občanů.

Jak by mohlo benešovské centrum jednou vypadat, si lidé mohou prohlédnout v přízemí radnice.

„Ještě než jsme si nechali udělat projekt, jsme měli komunitní sezení s občany, kteří nám prozradili, jak by si představovali náměstí. Návrhy máme dodnes schované,“ řekl starostka Benešova nad Černou Veronika Korchová. „S projektanty jsme pak udělali ještě jedno sezení, kdy lidé mohli říct své návrhy.“

Výsledkem jsou dva návrhy v přízemí radnice. „Lidé se na ně mohou chodit dívat a dokud nebude nějaký stop stav, budou si moci k nim říct své. Náměty, nápady, co by se tam mohlo vytvořit. Jestliže někdo přijde s něčím, co nikoho nenapadlo a zároveň se jedná o dobrý nápad, pořád ho můžeme zapracovat do návrhu,“ řekla Korchová.

Projektanti poté vypracují návrh pro zastupitele obce. „A to bude orgán, který s tím bude pracovat dál,“ dodala starostka.

Vyřešit by se měla také ochrana kostela před vodou. Ta se při deštích valí dolů po asfaltu přímo na sakrální stavbu. „Projektanti udělali opravdu hezký návrh, že by před kostel dali shůdky. Voda by pak tekla okolo do splaškové kanalizace,“ řekla Korchová.

Problémem jsou i autobusy, které mnohým Benešovákům v centru vadí. Pokud by je obec odsunula někam dozadu za náměstí, nebyl by zážitek případného turisty tak veliký, jako kdyby vystupoval přímo na náměstí. Na to projektanti poukázali.

„Nakonec přišli s návrhem, který se lidem, co si stěžovali, líbí,“ řekla Korchová. Autobusy by na náměstí měly zůstat, ale stály by jinde.

V Benešově nad Černou je obecně problémem parkování. Ne, že by nebylo v centru kde stát, jen je celý systém trošku nepřehledný.

Jednou z priorit je pak zeleň, která je v centru nedostatečná. „Opravdu by to chtělo více stromů,“ míní například místní Eva Kvasničáková.