Předcházet vylomeninám, které mnohdy páchá mládež, když se nudí, chce vedení Benešova nad Černou. Proto Benešovští chtějí z objektu bývalého Svazarmu vytvořit nízkoprahové zařízení pro děti a mládež. Přesně takové, které slaví pod názvem Depo úspěchy v nedaleké Kaplici.

„Pokud všechno vyjde, tak bychom ho rádi otevřeli v květnu, aby se do něj děti naučily chodit,“ řekla starostka Benešova nad Černou Veronika Korchová. „Zařízení by sloužilo pro lidi, kteří v obci jiné povyražení nemají. Máme tu sdružení, které organizuje akce pro děti od mateřské školy po základní školu, dětské dny, drakiády a podobně. Starší děti tu ale nic podobného nemají,“ dodala.

Starostka zdůraznila, že jedním z hlavních důvodů k vybudování podobného zařízení je, aby děti nesahaly po drogách či alkoholu.

„Samozřejmě tím nezachráníme výchovu v rodině, ale aspoň pomůžeme v tom, aby děti nezůstaly na ulici a nevymýšlely nějaké hlouposti,“ řekla Korchová.

Obec spojila síly s Charitou Kaplice, která má s podobnými projekty zkušenosti. Právě kaplické Depo je jejím dítkem.

„Zatím ještě kolem nízkoprahového zařízení pro děti a mládež v Benešově nad Černou není úplně jasno. Vše totiž závisí na penězích,“ upozornila ředitelka Charity Kaplice Marie Froulíková, že nejdůležitější je, zda bude celý projekt dotačně podpořen.

Podle Froulíkové je vybudování takového zařízení v Benešově nad Černou důležité už proto, že uleví Depu v Kaplici, které v současnosti praská ve švech. „V Kaplici je denní návštěvnost Depa 40 až 50 dětí, na které dohlíží jenom dvě pracovnice. Na víc nemáme peníze. Jsou tedy plně vytížené. Musíme to nějakým způsobem řešit,“ řekla Froulíková.

Pokud se vše podaří, vznikne v nízkoprahovém zařízení pro děti a mládež mimo jiné i nové pracovní místo.

Objekt Svazarmu sloužil v Benešově nad Černou jako klubovna. Obec ho díky evropským penězům zrekonstruovala.