Díky tomu, že se lyžák odehrával na běžkách, mohli ho absolvovat všichni sedmáci bez rozdílu. „Takto není nikdo vyloučen,“ uvedla ředitelka školy Jana Stejskalová. „Lyžařské výcviky na horách jsou drahé, a ne každá rodina si ho může svým potomkům dovolit zaplatit. Takhle si sníh a lyže osahali všichni.“

Pětidenní kurz se odehrával v nedaleké Janově Vsi díky podpoře obce, školy a vstřícnosti manželů Něničkových z Rodinné farmy Janova Ves. Ti od letoška poprvé zahájili protahování lyžařských běžkařských stop v okolí farmy.

XIV. Reprezentační ples obce Benešova nad Černou. Foto: Pavel Ptáček
Show brazilských tanečnic pobavila návštěvníky plesu v Benešově

„Vše jsme připravili s tím, že jakmile napadne dostatek sněhu, žáci výcvik okamžitě zahájí,“ vyprávěla Jana Stejskalová. A tak se také stalo. První den absolvovaly děti ještě na hřišti v Malontech, kde se učily základy, jako jak se na lyže postavit a jak se na nich pohybovat. Další dny už dojížděly na výcvik auty zapůjčenými od obce.
Zázemí žákům poskytla farma Janova Ves, která mladým lyžařům zajistila i teplé obědy. „Běžecké vybavení – boty a lyže získané díky podpoře sponzorů – jsme dětem zdarma zapůjčili ve škole,“ sdělila ředitelka. „Děti si platily pouze obědy. Vařila je paní Něničková.

Policisté z Borku hlídají 50 kilometrů dálnice už měsíc.
Dálniční policisté budou mít služebnu i v Kaplici. Rajon jim skončí u hranic

I o sportovní zázemí bylo postaráno. Něničkovi v okolí vytvořili dvou a pětikilometrové běžkařské stopy a 700 metrů dlouhou trasu na závod v biatlonu. Nechybělo dokonce ani závodní trestné kolečko. Výcvik byl totiž ukončen biatlonovým závodem, kdy děti nejenom na lyžích běhaly, ale také střílely.
Mladým sportovcům se kurz moc líbil, byli nadšení. S kolegy učiteli jsme se shodli, že se nám takový lyžařský výcvik zamlouvá víc než lyžování na sjezdovkách. A celou dobu vydrželo jezdit všech dvacet dětí, až nás to překvapilo.“ Navíc všichni ocenili krásnou okolní zasněženou krajinu.

Běžkařské stopy pro veřejnost

„Protažené běžkařské stopy jsou v Janově Vsi novinka,“ řekla Kateřina Něničková. „Sehnali jsme stroj na úpravu stop a poprvé je protáhli. Udělali jsme asi šestikilometrový okruh se čtyřmi stopami vedle sebe po loukách směrem k Vodnímu kameni, neboli Wassersteinu. Je to velký kámen s prohlubní zaplněnou vodou a opředený pověstí. Výcvik dětí a jejich pobyt tady byl super.“

Nyní jsou stopy k dispozici veřejnosti a běžkaři mají u penzionu v Janově Vsi k dispozici i prohrnuté parkoviště. Něničkovi slibují, že od nynějška budou, jakmile napadne sníh, stopy upravovat každoročně. V současnosti v oblasti leží zhruba patnáct čísel sněhu. „Zrovna dětem nakupuji brusle,“ dodala včera Kateřina Něničková. „Zamrzlo a chceme je vyzkoušet na malém rybníčku.“