Zdejší Skiklub pro ně už potřetí uspořádal ve spolupráci se sdružením Cyklo Velešín a místní základní školou klání nazvané Velešínská stopa.

„Zatím je nejpočetnější skupina mužů nad padesát let,“ hlásil asi třicet minut před startem jeden z organizátorů Jan Petrou.

Na startu se ale ukázalo, že síly se celkem vyrovnaly – svou zdatnost v klasické běžecké technice si přišli prověřit i mladší ročníky a také ženy. „Jen dětí je nějak málo, zřejmě mají doma spíše než běžky klasické sjezdové lyže,“ zauvažoval Jan Petrou.

Na start velešínského závodu se vyznavači bílé stopy postavili poprvé v roce 2005. Tehdy se klání konalo v jiné části města – Nad Cihelnou poblíž benzinové stanice.

„Proč jsme se rozhodli závod uspořádat? No, to bylo ještě v dobách, kdy býval sníh,“ smál se další z organizátorů Karel Růžička. „A proč jsme se měli trmácet za sněhem někam jinam, když jsme si ho mohli užívat za domem,“ doplnil lakonicky.

Dvanáct měsíců po nultém ročníku se konal ještě první. Pak ale měli Velešínští kvůli nedostatku sněhu na tři sezony utrum. Trať se jim znovu podařilo připravit až letos – i díky skútru se stopotvarem, který zdejšímu Skiklubu zapůjčili členové Sdružení pro duchovní a hmotnou obnovu a rozvoj Chráněné krajinné oblasti Blanský les, již se starají o běžecké stopy kolem Kletě.

Na start závodu se letos poprvé postavil například dvacetiletý Adam Pečl z Velešína. Své šance raději nechtěl před samotným kláním tipovat.

„Ještě jsem neviděl konkurenci, tak nevím. Ale co se týče mých osobních ambicí, není to nic moc,“ svěřil se. Nakonec skončil v kategorii mužů do 45 let na šestém místě, když trať dlouhou 10,5 kilometru zdolal za 47 minut a 21 sekund.

Této kategorii nakonec kraloval Ladislav Kresl z Motoru Č. Budějovice s časem 38 minut 8 sekund.

Mezi muži nad 50 let byl nejlepší Jiří Veselý, ženám, pro něž byla připravena trať dlouhá 3,25 kilometru, vévodila Alena Říhová. Stejnou vzdálenost museli ujet i dorostenci, mezi nimiž byl nejrychlejší Jiří Petrou, z děvčat, jež si poradila s kilometrovým okruhem, dojela první Simona Cibulková.

„Stopa byla dobrá. Trať jsem si jednou projela ještě před závodem, takže jsem věděla, do čeho jdu,“ podělila se o své dojmy unavená, ale šťastná vítězka.

Dočká se Velešínská stopa v příštím roce své další reprízy? „Bude sníh?“ odpověděl všeříkající otázkou Jan Petrou.