VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bioodpady se vesnicím prodraží

Zlatá Koruna – Regionální svazek obcí Vltava rokoval o tom, jak bude muset vyřešit rostlinné zbytky. Zástupci některých vsí v regionu se rozčilují, že se vyvážení bioodpadů komplikuje.

10.3.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto - možné třídění bioodpadů.Foto: Foto: Deník / archiv

Zdravý selský rozum na to nestačí. Pro vesnice představuje novela zákona o bioodpadech problémy a výdaje navíc. Zatímco předtím se jednoduše stačilo domluvit s místními a rostlinné zbytky odvézt do hnoje nebo na pole, teď to nebude jen tak.

Tento rok se obce a města musejí vypořádávat s legislativními změnami, což znamená, že také na vesnicích je na základě vyhlášky č. 321/2014 Sb. povinnost zajistit místa pro oddělené soustřeďování bioodpadu – a to aspoň od začátku dubna do konce října.

Na to, co to pro vesnice znamená, poukazují zástupci Regionálního svazku obcí Vltava. Jeho předseda, zlatokorunský starosta Milan Štindl, říká: „Dříve se vše snadno dohodlo se zemědělci. Rostlinný odpad, který se tu a tam v obci nashromáždil, si místní soukromník odvezl a pak ho zpracoval, jak potřeboval. Nynější legislativní rámec tuto přirozenou a jednoduchou spolupráci se zemědělci neumožňuje, nebo ji velmi komplikuje."

Státní normativy totiž vyžadují, aby ten, komu by obec bioodpady předávala, k tomu měl povolení.
„Kdo takové povolení nemá, vystavuje se z hlediska nakládání s bioodpady riziku, že na něj přijde kontrola," říká Milan Štindl. „Takovému soukromníkovi a obcím pak hrozí nemalé sankce. Obec Zlatá Koruna už teď doplácí na výdaje spojené s odpadovým hospodářstvím více než sto tisíc korun ročně!"

Zlatokorunský starosta si postěžoval, že celé řešení nakládání s bioodpady se může obcím hodně prodražit. Pokud bylo možné dříve přirozeně rostlinné zbytky kompostovat, dávat na hnůj či zaorávat, tak nyní státní normativy vyžadují, aby ten, komu by obec bioodpady předávala, musí mít povolení. „Kdo takové povolení nemá, vystavuje se z hlediska nakládání s bioodpady riziku, že na něj přijde kontrola. Takovému soukromníkovi a obcím by pak hrozily po inspekci nemalé sankce," podotkl Milan Štindl a navíc připomněl: „Obec již v této době doplácí na výdaje spojené s odpadovým hospodářstvím více než sto tisíc korun ročně!"
 

Hlídané hromady trav, větví a plevelů

Celý minulý rok měli obyvatelé Zlaté Koruny možnost zdarma se zbavit odpadu ze svých zahrad. „Někteří lidé takto učinili a po předchozí dohodě na obecním úřadě jim bylo umožněno bezplatně se tohoto odpadu zbavit. Tato služba bude zachována i nadále v období od 1. dubna do 31. října kalendářního roku. Od dubna bude místo určené k tomuto uložení u nové čistírny odpadních vod v dolní části obce vždy veřejně zpřístupněno v pondělí od 8 do 20 hodin."

Místo toho, aby biologicky rozložitelné komunální odpady posbíral soukromý zemědělec nebo sedlák, nebo mu ho obec sama odvezla, tak musí vymýšlet precizní logistiku.

Třeba ve zmiňované Zlaté Koruně se prostor uměle vytvořené bioskládky rozčlení na tři základní segmenty či hromady. „V místě pro ukládání biologicky rozložitelného odpadu rostlinného původu budou označená konkrétní místa pro uložení – trav nebo větví a ostatního bioodpadu," upřesnil Milan Štindl s tím, že ostatním rozložitelným odpadem rostlinného původu se rozumí zejména: plevel, dřevní štěpky z větví stromů a keřů, odpady ze záhonů,spadané ovoce, zbytky zeleniny či ovoce, skořápky od vajíček a ořechů, kávová sedlina, čajové sáčky, pokojové nebo okrasné květiny bez drátů a výztuh. Vše musí být samozřejmě bez příměsí a jiného znečištění.

Kuriózní na celé situaci je ten fakt, že kdysi ekologicky či po selsku hospodařící Zlatá Koruna je donucena obecní bioskládku nechat hlídat kamerovým systémem, jelikož případné její znečištění jinými než rostlinnými zbytky by se pořádně prodražilo. „Prostor pro uložení rozložitelného odpadu rostlinného původu bude nepřetržitě monitorován pomocí záznamového zařízení. V případě porušení pravidel pro uložení tohoto odpadu bude tento záznam sloužit jako důkaz při případném vymáhání nákladů spojených s dodatečným dotříděním a likvidací odpadů, které na toto místo nepatří," zdůvodnil nezbytná opatření starosta Milan Štindl.

I přes všechny patálie uvažují Zlatokorunští i nadále, že chtějí rostlinné zbytky zpracovávat rovněž formou komunitního kompostování. Jako ideální variantu vidí starosta, že bude bioodpad zpracováván přímo v místě jeho vzniku, jak tomu bylo za našich předků. „Nebudou žádné přidružené náklady s přepravou a úpravou. Navíc se získá cenná surovina na zkvalitnění půdy v zahradách či na polích," zdůraznil Milan Štindl.

U sousedů v Holubově nabízejí ke zpracování též štěpkovač. I tamní starosta Jaroslav Franěk chce mít obec čistou. Nedokáže si ale představit, že by kvůli biozbytkům někde na dlouho nechal stát speciální kontejner. „Vždyť by to kolem za chvíli šíleně zapáchalo. Přesto se snažíme vše optimalizovat. Zajištěn máme svoz trávy. Ale musím říct jednoznačně, že ti, kdo vymýšlejí zákony i vyhlášky, neznají život na vesnicích."
 

Vyhláška

Vyhláška č. 321/2014 Sb. stanovuje rozsah zajištění odděleného soustřeďování složek komunálních odpadů ve vztahu k biologickým odpadům rostlinného původu, a sice minimálně pro období od 1. dubna do 31. října kalendářního roku.


Autor: Deník / Pavel Pokorný

Autor: Redakce

Místo události:
10.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 16 400 Kč

Pracovníci pro zpracování textů Zapisovatel/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16400 kč, mzda max. 22170 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zapisovatel/ka - vzdělání středoškolské. Pracoviště Český Krumlov. Pracovní poměr na dobu určitou po dobu jednoho roku s možností prodloužení, prac. úvazek plný, nástup ihned, prac. doba jednosměnná. Plat od 16.400,-- - 22.170,-- Kč hrubého. Požadujeme: psaní všemi deseti podmínkou. Kontakt: Plišková Eva Ing., tel.: 380 706 101. Ověřeno 21.5.2018. Pracoviště: Okresní soud v českém krumlově, Linecká, č.p. 284, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Eva Plišková, +420 380 706 101.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 120 Kč

Svářeči Svářeč CO2. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč, mzda max. 141 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Informace o pracovním místě:, , Nabízíme pracovní příležitost SVÁŘEČŮM, kteří mají praxi v oboru a mají ZK nebo EN 135 - CO2 (EN nemusí být platné) a jsou ochotni pracovat ve směnném provozu - 2 směnný., , Místo výkonu práce - Kájov, okr. Český Krumlov., , Po absolvování svařovací zkoušky je nástup možný ihned během července nebo dle domluvy., , Náplň práce:, - svařování CO2 ve výrobním podniku, , Požadujeme:, - praxi se svařováním metodou 135, platné EN 135 výhodou, - spolehlivost, - ochotu pracovat, - znalost technické dokumentace, , Nabízíme:, - platové ohodnocení: 120,-Kč - 141,-Kč/h. čistého, - zajištění ubytování v místě pracoviště v případě uchazeče mimo region nebo možnost příspěvku na dopravu, - možnost vyplácení záloh na mzdu po odpracovaných 5 dnech, - dlouhodobou spolupráci, - ochota zaměstnat cizince, - hezké a čisté pracovní prostředí (hala). Pracoviště: Europe jobs s.r.o. - kájov 164, 382 21 kájov, 382 21 Kájov. Informace: Daniel Dušek, +420 604 704 917.

Administrativa - Administrativa Sekretářka, sekretář 18 000 Kč

Sekretáři (všeobecní) Asistentka ředitele. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Asistentka ředitele - vzdělání středoškolské, možno i absolvent. Pracoviště Kaplice. Prac. poměr na dobu určitou s možností prodloužení na neurčito, prac. úvazek plný, prac. doba jednosměnná. Nástup ihned. Mzda 18.000,-- - 24.000,-- Kč hrubého, příspěvek na dopravu, stravné a na dovolenou, 5 týdnů dovolené. Po zapracování platový nárůst. Požadujeme: NJ plynule slovem i písmem, AJ výhodou, znalost MS Office včetně POWER POINT, psaní na klávesnici všemi deseti prsty, řidičský průkaz sk. B, dobré organizační schopnosti. Kontakt: volejte od 7:00 do 12:00 h 380 301 631 Ing. Markéta Biason, biason@gma.cz. Ověřeno 4.7.2018.. Pracoviště: Gma stanztechnik kaplice spol. s r.o., Pohorská, č.p. 181, 382 41 Kaplice 1. Informace: Markéta Biason, +420 380 301 631.

Výroba - Výroba Montážní dělník 13 800 Kč

Montážní dělníci ostatních výrobků Montážní dělníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13800 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Montážní dělníci - vzdělání základní. Pracoviště Kaplice. Vstupní zdravotní prohlídka, dobrý zdrav. stav, fyzicky náročná práce, ochota pracovat. Prac. poměr na dobu určitou, prac. úvazek plný, prac. doba dvousměnná. Nástup 2.7.2018. Mzda 13.800,-- Kč hrubého. Kontakt: volejte Po-Pá od 9:00 do 12:00 h na tel. 773 922 700 p. Tokar, roshenhold@seznam.cz. Ověřeno 21.5.2018.. Pracoviště: Roshen holding s.r.o. - pracoviště kaplice, Samota, č.p. 253, 382 41 Kaplice 1. Informace: Roman Tokar, +420 773 922 700.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Duda se vydal do města odvážně s kozou.
6

EXKLUZIVNĚ V DENÍKU: Rodina si vyšla do zalidněného centra Krumlova s kozou

Rychlou jízdu nezvládla ve středu brzy ráno dvojice nezletilých osob mezi Frymburkem a Lipnem nad Vltavou.
2

Ujíždět policii se nevyplatilo, auto skončilo mimo silnici

Lidé se mohou těšit na sladké a levnější ovoce

Praha – Po dvou hubených letech se pěstitelé ovoce opět těší na úrodu, která má být vzhledem k slunečnému počasí hojná. Navíc v předstihu proti minulým rokům. Oproti pětiletému průměru by se tak mělo sklidit asi o pětinu ovoce více.

Táborské stádo zubrů se rozrostlo o samičku Taru

Tábor – Chovatelský úspěch slaví Zoo Tábor, která se už před dvěma lety zapojila do snah o rozšíření počtu zubrů evropských a sestavila chovné stádo nížinné linie těchto impozantních kopytníků.

Sportovcům zatím zůstává stará hala

České Budějovice – Snahy vybudovat novou sportovní halu ukončil před několika lety Úřad pro hospodářskou soutěž, druhý pokus nyní odpískali radní kvůli vysoké vysoutěžené ceně.

Inspektoři bojují s pašováním zvířat a rostlin z Asie

České Budějovice – Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) minulý rok provedli téměř šestnáct tisíc kontrol, z toho více než tisíc v Jihočeském kraji.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT