VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bioodpady se vesnicím prodraží

Zlatá Koruna – Regionální svazek obcí Vltava rokoval o tom, jak bude muset vyřešit rostlinné zbytky. Zástupci některých vsí v regionu se rozčilují, že se vyvážení bioodpadů komplikuje.

10.3.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto - možné třídění bioodpadů.Foto: Foto: Deník / archiv

Zdravý selský rozum na to nestačí. Pro vesnice představuje novela zákona o bioodpadech problémy a výdaje navíc. Zatímco předtím se jednoduše stačilo domluvit s místními a rostlinné zbytky odvézt do hnoje nebo na pole, teď to nebude jen tak.

Tento rok se obce a města musejí vypořádávat s legislativními změnami, což znamená, že také na vesnicích je na základě vyhlášky č. 321/2014 Sb. povinnost zajistit místa pro oddělené soustřeďování bioodpadu – a to aspoň od začátku dubna do konce října.

Na to, co to pro vesnice znamená, poukazují zástupci Regionálního svazku obcí Vltava. Jeho předseda, zlatokorunský starosta Milan Štindl, říká: „Dříve se vše snadno dohodlo se zemědělci. Rostlinný odpad, který se tu a tam v obci nashromáždil, si místní soukromník odvezl a pak ho zpracoval, jak potřeboval. Nynější legislativní rámec tuto přirozenou a jednoduchou spolupráci se zemědělci neumožňuje, nebo ji velmi komplikuje."

Státní normativy totiž vyžadují, aby ten, komu by obec bioodpady předávala, k tomu měl povolení.
„Kdo takové povolení nemá, vystavuje se z hlediska nakládání s bioodpady riziku, že na něj přijde kontrola," říká Milan Štindl. „Takovému soukromníkovi a obcím pak hrozí nemalé sankce. Obec Zlatá Koruna už teď doplácí na výdaje spojené s odpadovým hospodářstvím více než sto tisíc korun ročně!"

Zlatokorunský starosta si postěžoval, že celé řešení nakládání s bioodpady se může obcím hodně prodražit. Pokud bylo možné dříve přirozeně rostlinné zbytky kompostovat, dávat na hnůj či zaorávat, tak nyní státní normativy vyžadují, aby ten, komu by obec bioodpady předávala, musí mít povolení. „Kdo takové povolení nemá, vystavuje se z hlediska nakládání s bioodpady riziku, že na něj přijde kontrola. Takovému soukromníkovi a obcím by pak hrozily po inspekci nemalé sankce," podotkl Milan Štindl a navíc připomněl: „Obec již v této době doplácí na výdaje spojené s odpadovým hospodářstvím více než sto tisíc korun ročně!"
 

Hlídané hromady trav, větví a plevelů

Celý minulý rok měli obyvatelé Zlaté Koruny možnost zdarma se zbavit odpadu ze svých zahrad. „Někteří lidé takto učinili a po předchozí dohodě na obecním úřadě jim bylo umožněno bezplatně se tohoto odpadu zbavit. Tato služba bude zachována i nadále v období od 1. dubna do 31. října kalendářního roku. Od dubna bude místo určené k tomuto uložení u nové čistírny odpadních vod v dolní části obce vždy veřejně zpřístupněno v pondělí od 8 do 20 hodin."

Místo toho, aby biologicky rozložitelné komunální odpady posbíral soukromý zemědělec nebo sedlák, nebo mu ho obec sama odvezla, tak musí vymýšlet precizní logistiku.

Třeba ve zmiňované Zlaté Koruně se prostor uměle vytvořené bioskládky rozčlení na tři základní segmenty či hromady. „V místě pro ukládání biologicky rozložitelného odpadu rostlinného původu budou označená konkrétní místa pro uložení – trav nebo větví a ostatního bioodpadu," upřesnil Milan Štindl s tím, že ostatním rozložitelným odpadem rostlinného původu se rozumí zejména: plevel, dřevní štěpky z větví stromů a keřů, odpady ze záhonů,spadané ovoce, zbytky zeleniny či ovoce, skořápky od vajíček a ořechů, kávová sedlina, čajové sáčky, pokojové nebo okrasné květiny bez drátů a výztuh. Vše musí být samozřejmě bez příměsí a jiného znečištění.

Kuriózní na celé situaci je ten fakt, že kdysi ekologicky či po selsku hospodařící Zlatá Koruna je donucena obecní bioskládku nechat hlídat kamerovým systémem, jelikož případné její znečištění jinými než rostlinnými zbytky by se pořádně prodražilo. „Prostor pro uložení rozložitelného odpadu rostlinného původu bude nepřetržitě monitorován pomocí záznamového zařízení. V případě porušení pravidel pro uložení tohoto odpadu bude tento záznam sloužit jako důkaz při případném vymáhání nákladů spojených s dodatečným dotříděním a likvidací odpadů, které na toto místo nepatří," zdůvodnil nezbytná opatření starosta Milan Štindl.

I přes všechny patálie uvažují Zlatokorunští i nadále, že chtějí rostlinné zbytky zpracovávat rovněž formou komunitního kompostování. Jako ideální variantu vidí starosta, že bude bioodpad zpracováván přímo v místě jeho vzniku, jak tomu bylo za našich předků. „Nebudou žádné přidružené náklady s přepravou a úpravou. Navíc se získá cenná surovina na zkvalitnění půdy v zahradách či na polích," zdůraznil Milan Štindl.

U sousedů v Holubově nabízejí ke zpracování též štěpkovač. I tamní starosta Jaroslav Franěk chce mít obec čistou. Nedokáže si ale představit, že by kvůli biozbytkům někde na dlouho nechal stát speciální kontejner. „Vždyť by to kolem za chvíli šíleně zapáchalo. Přesto se snažíme vše optimalizovat. Zajištěn máme svoz trávy. Ale musím říct jednoznačně, že ti, kdo vymýšlejí zákony i vyhlášky, neznají život na vesnicích."
 

Vyhláška

Vyhláška č. 321/2014 Sb. stanovuje rozsah zajištění odděleného soustřeďování složek komunálních odpadů ve vztahu k biologickým odpadům rostlinného původu, a sice minimálně pro období od 1. dubna do 31. října kalendářního roku.


Autor: Deník / Pavel Pokorný

Autor: Redakce

Místo události:
10.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 30 000 Kč

Zubní lékaři Zubní lékař. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zubní lékař - vzdělání vysokoškolské. Pracoviště Dolní Dvořiště. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. zkrácený, prac. doba jednosměnná. Nástup ihned. Mzda 30.000,- až 40.000,- Kč hrubého. Kontakt: 380 324 252 p. Šandová, info@zahnprothetik.cz. Ověřeno dne 15.3.2018.. Pracoviště: "" mudr. bruna v.o.s. "", 382 72 Dolní Dvořiště. Informace: Pavlína Šandová, +420 380 324 252.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 24 000 Kč

Všeobecné sestry s osvědčením Všeobecná sestra. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Všeobecná sestra - vzdělání středoškolské. Pracoviště Kaplice. Pracovní poměr na dobu určitou po dobu jednoho roku s možností prodloužení, prac. úvazek plný, nástup ihned, prac. doba nepřetržitá. Mzda od 24.000,-- - 35.000,-- Kč hrubého dle praxe. Náplň práce: provádění komplexní specializované péče o uživatele, usměrňování odborné činnosti, monitorování a vyhodnocování potřeb uživatele, asistence při diagnostických a léčebných výkonech, zavádění standardních ošetřovatelských plánů do praxe. Požadujeme: bezúhonnost (dle § 79 odst.2 a 3 zákona 108/2006 Sb.) , zdravotní způsobilost, odbornou způsobilost - dosažené vzdělání SZŠ, VOŠ, VŠ, registrovaná sestra pracující bez odborného dohledu dle zákona č. 96/2004 Sb..Znalost zákona 108/2006 Sb., 48/1997 Sb. Zaměstnanecké výhody: příspěvek na stravování, zázemí stabilního zaměstnavatele, podpora odborného růstu. Nástup do nově, moderně vybaveného Domova pro seniory v Kaplici, stabilní zázemí organizace s více, jak dvacetiletou tradicí. Práce v dynamickém kolektivu. Kontakt: Mgr. Vladimíra Holczerová, tel.: 602 193 210 (po-pá od 8:00 hod. - 15:00 hod.), e-mail: podatelna@domovkaplice.cz.. Pracoviště: Domov pro seniory kaplice, Míru, č.p. 366, 382 41 Kaplice 1. Informace: Vladimíra Holczerová, +420 602 193 210.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 20 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu výrobků z kamene Strojník I. II. a III. st. drcení. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Strojník I. II. a III. st. drcení - vzdělání vyučení. Řidičský průkaz sk B, čistý trestní rejstřík. (výhodou ŘP skupiny C+E s profesním průkazem řidiče, strojnický průkaz kolové nakladače nebo bagr). Obsluha linky odpovídá za chod drtiče I. st. drcení, třídič a pasové dopravníky. Úklid linky a základní údržbu. To stejné je i pro II. a III. st. drcení, ale bez řízení linky. Pokud by byl ŘP sk. C, bylo by navíc i skládkování vyrobeného materiálu. Pracoviště Lom Plešovice. Prac. poměr na dobu určitou, prac. úvazek plný, prac. doba dvousměnná. Nástup ihned. Mzda 20.000,-- Kč hrubého, stravenky, 13. plat, roční odměny, různé další benefity. Kontakt: 724 043 316 p. Konopáč, miroslav.konopac@kamen-ck.cz. Ověřeno 8.3.2018.. Pracoviště: Kámen a písek, spol. s r.o. - lom plešovice, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Konopáč, +420 724 043 316.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 100 Kč

Číšníci a servírky Číšník, servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Číšník, servírka - vzdělání vyučení v jakémkoliv oboru, možno i absolvent, znalost AJ výhodou. Pracoviště Český Krumlov. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba turnusová (krátký, dlouhý týden). Nástup ihned. Mzda 100,-- Kč/h hrubého. Kontakt: p. Pechová, tel: 777 231 368. Ověřeno 15.3.2018.. Pracoviště: Mudr. václav pecha., Věžní, č.p. 99, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Pechová, mobil+420 777 231 368.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Centrum Fazole
9

Rodinné centrum Fazole v Písku je skutečně zdravou školou, první na jihu Čech

Ilustrační foto.

Kam se můžete o víkendu vydat na bohoslužby

Lupič chycený při činu a ocenění hrdiny: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. března 2018.

Týrané štěně Marley je statečný bojovník

Prachatice - Útok mladíka z Prachatic lidé odsuzují, podepisují petici a přispívají na léčbu psa. Odporného a brutálního útoku na čtyřměsíční štěně se dopustil čtyřiadvacetiletý Jakub z Prachatic.

V sobotu šlágr u Jordánu, doma hraje v neděli i Dynamo

Jižní Čechy - Pokud předpokládaný návrat zimního počasí neudělá podobně jako před dvěma týdny fotbalistům v kraji čáru přes rozpočet, odstartuje o tomto víkendu na jihu Čech dvěma atraktivními zápasy druholigové jaro.

AKTUALIZOVÁNO

Na léčbu štěněte lidé přispěli už přes deset tisíc korun

Prachatice - Jeden transparentní účet, kam bylo možné posílat peníze na ošetření týraného Marleyho, zřídila ve čtvrtek třiadvacetiletá majitelka salonu pro mazlíčky v Českých Budějovicích Barbora Koubová původem z Prachatic. Už v pátek ho ale ruší.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT