VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bioodpady se vesnicím prodraží

Zlatá Koruna – Regionální svazek obcí Vltava rokoval o tom, jak bude muset vyřešit rostlinné zbytky. Zástupci některých vsí v regionu se rozčilují, že se vyvážení bioodpadů komplikuje.

10.3.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto - možné třídění bioodpadů.Foto: Foto: Deník / archiv

Zdravý selský rozum na to nestačí. Pro vesnice představuje novela zákona o bioodpadech problémy a výdaje navíc. Zatímco předtím se jednoduše stačilo domluvit s místními a rostlinné zbytky odvézt do hnoje nebo na pole, teď to nebude jen tak.

Tento rok se obce a města musejí vypořádávat s legislativními změnami, což znamená, že také na vesnicích je na základě vyhlášky č. 321/2014 Sb. povinnost zajistit místa pro oddělené soustřeďování bioodpadu – a to aspoň od začátku dubna do konce října.

Na to, co to pro vesnice znamená, poukazují zástupci Regionálního svazku obcí Vltava. Jeho předseda, zlatokorunský starosta Milan Štindl, říká: „Dříve se vše snadno dohodlo se zemědělci. Rostlinný odpad, který se tu a tam v obci nashromáždil, si místní soukromník odvezl a pak ho zpracoval, jak potřeboval. Nynější legislativní rámec tuto přirozenou a jednoduchou spolupráci se zemědělci neumožňuje, nebo ji velmi komplikuje."

Státní normativy totiž vyžadují, aby ten, komu by obec bioodpady předávala, k tomu měl povolení.
„Kdo takové povolení nemá, vystavuje se z hlediska nakládání s bioodpady riziku, že na něj přijde kontrola," říká Milan Štindl. „Takovému soukromníkovi a obcím pak hrozí nemalé sankce. Obec Zlatá Koruna už teď doplácí na výdaje spojené s odpadovým hospodářstvím více než sto tisíc korun ročně!"

Zlatokorunský starosta si postěžoval, že celé řešení nakládání s bioodpady se může obcím hodně prodražit. Pokud bylo možné dříve přirozeně rostlinné zbytky kompostovat, dávat na hnůj či zaorávat, tak nyní státní normativy vyžadují, aby ten, komu by obec bioodpady předávala, musí mít povolení. „Kdo takové povolení nemá, vystavuje se z hlediska nakládání s bioodpady riziku, že na něj přijde kontrola. Takovému soukromníkovi a obcím by pak hrozily po inspekci nemalé sankce," podotkl Milan Štindl a navíc připomněl: „Obec již v této době doplácí na výdaje spojené s odpadovým hospodářstvím více než sto tisíc korun ročně!"
 

Hlídané hromady trav, větví a plevelů

Celý minulý rok měli obyvatelé Zlaté Koruny možnost zdarma se zbavit odpadu ze svých zahrad. „Někteří lidé takto učinili a po předchozí dohodě na obecním úřadě jim bylo umožněno bezplatně se tohoto odpadu zbavit. Tato služba bude zachována i nadále v období od 1. dubna do 31. října kalendářního roku. Od dubna bude místo určené k tomuto uložení u nové čistírny odpadních vod v dolní části obce vždy veřejně zpřístupněno v pondělí od 8 do 20 hodin."

Místo toho, aby biologicky rozložitelné komunální odpady posbíral soukromý zemědělec nebo sedlák, nebo mu ho obec sama odvezla, tak musí vymýšlet precizní logistiku.

Třeba ve zmiňované Zlaté Koruně se prostor uměle vytvořené bioskládky rozčlení na tři základní segmenty či hromady. „V místě pro ukládání biologicky rozložitelného odpadu rostlinného původu budou označená konkrétní místa pro uložení – trav nebo větví a ostatního bioodpadu," upřesnil Milan Štindl s tím, že ostatním rozložitelným odpadem rostlinného původu se rozumí zejména: plevel, dřevní štěpky z větví stromů a keřů, odpady ze záhonů,spadané ovoce, zbytky zeleniny či ovoce, skořápky od vajíček a ořechů, kávová sedlina, čajové sáčky, pokojové nebo okrasné květiny bez drátů a výztuh. Vše musí být samozřejmě bez příměsí a jiného znečištění.

Kuriózní na celé situaci je ten fakt, že kdysi ekologicky či po selsku hospodařící Zlatá Koruna je donucena obecní bioskládku nechat hlídat kamerovým systémem, jelikož případné její znečištění jinými než rostlinnými zbytky by se pořádně prodražilo. „Prostor pro uložení rozložitelného odpadu rostlinného původu bude nepřetržitě monitorován pomocí záznamového zařízení. V případě porušení pravidel pro uložení tohoto odpadu bude tento záznam sloužit jako důkaz při případném vymáhání nákladů spojených s dodatečným dotříděním a likvidací odpadů, které na toto místo nepatří," zdůvodnil nezbytná opatření starosta Milan Štindl.

I přes všechny patálie uvažují Zlatokorunští i nadále, že chtějí rostlinné zbytky zpracovávat rovněž formou komunitního kompostování. Jako ideální variantu vidí starosta, že bude bioodpad zpracováván přímo v místě jeho vzniku, jak tomu bylo za našich předků. „Nebudou žádné přidružené náklady s přepravou a úpravou. Navíc se získá cenná surovina na zkvalitnění půdy v zahradách či na polích," zdůraznil Milan Štindl.

U sousedů v Holubově nabízejí ke zpracování též štěpkovač. I tamní starosta Jaroslav Franěk chce mít obec čistou. Nedokáže si ale představit, že by kvůli biozbytkům někde na dlouho nechal stát speciální kontejner. „Vždyť by to kolem za chvíli šíleně zapáchalo. Přesto se snažíme vše optimalizovat. Zajištěn máme svoz trávy. Ale musím říct jednoznačně, že ti, kdo vymýšlejí zákony i vyhlášky, neznají život na vesnicích."
 

Vyhláška

Vyhláška č. 321/2014 Sb. stanovuje rozsah zajištění odděleného soustřeďování složek komunálních odpadů ve vztahu k biologickým odpadům rostlinného původu, a sice minimálně pro období od 1. dubna do 31. října kalendářního roku.


Autor: Deník / Pavel Pokorný

Autor: Redakce

Místo události:
10.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

K těžké dopravní nehodě došlo na silnici 149, obchvat u Vodňan. Střetlo se tu osobní vozidlo s nákladním. Příčinu havárie se vyšetřuje.
AKTUALIZOVÁNO
7

Při nehodě se těžce zranil řidič

Poslední rozloučení s Bořivojem Laudou se konalo ve čtvrtek 14. 12. ve 12 hodin v obřadní síni krematoria na hřbitově sv. Otýlie v Českých Budějovicích.

Odešel Bořivoj Lauda, emeritní ředitel Alšovy jihočeské galerie

Robin Tancer vezl z Liberce skvělé republikové stříbro

Liberec – Na badmintonovém Mistrovství České republiky jednotlivců kategorie mladšího žactva do 13 let, které se hrálo v liberecké hale, byli zástupci krumlovského regionu vidět.

OBRAZEM: Se seniory z Horní Plané si koledy zazpívali i malí hasiči

Horní Planá - K osmdesáti zpěvákům koled, klientům Domova důchodců Horní Planá, se ve středu na akci Česko zpívá koledy přidali také malí i velcí hasiči z Černé v Pošumaví.

Videosouhrn SPECIÁL: Česko zpívalo koledy. Podívejte se

Ve stejnou chvíli zpívalo neuvěřitelných 125 tisíc lidí po celé zemi stejné vánoční koledy. Přinášíme vám speciální vydání videosouhrnu, díky kterému budete moci nasát vánoční atmosféru z mnoha míst najednou.

V Loučovicích zpívali koledy v kapli andílci

Loučovice - Ani tentokráte ve středu nezůstala při Česko zpívá koledy osiřelá kaple sv. Prokopa v Loučovicích, kde s Deníkem zpívají koledy tamní obyvatelé od prvého ročníku. Na zahřátí nechybělo svařené víno a návštěvníky při koledách vedly místní děti ze sboru Slavíček a tanečního souboru Čarodějky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT