Už v září by mohlo být jasné, kam se lidé z Velešína, ale i jeho návštěvníci, budou v příštím létě chodit koupat.

Poté, co představitelé města prozatím odsunuli projekt ozdravného centra s krytým bazénem, jenž měl vyrůst u benzinové stanice, je nyní na pořadu jednání vhodné umístění otevřeného koupaliště s moderním plaveckým bazénem, vodními atrakcemi či zázemím pro další sporty.
O tom, kde koupaliště vznikne a kdo bude platit jeho provoz, dosud vedení města vyjednává se zástupci firmy, jež se výstavbou takových areálů zabývá.

Co se týká umístění koupaliště, jsou podle zástupce zmíněné společnosti Jana Šebesty stále ve hře dvě lokality.

A to v prostoru vedle hlavní komunikace z Kaplice na České Budějovice, ohraničeném ulicemi V Úvoze a Dolní, tedy v místě zvaném Nad Fontánou, a pak v lokalitě Na Vrších, tedy poblíž čerpací stanice. „Obě lokality jsou vyčleněny v územním plánu města pro sport a volnočasové aktivity. Nyní připravujeme podklad pro jednání zastupitelstva, které se uskuteční v září. Právě tam by se mělo rozhodnout, která varianta by byla vhodnější a zda se bude v tomto záměru pokračovat,“ vysvětlil Jan Šebesta.

Napětí bude Velešín obcházet zřejmě až do již zmíněného jednání zastupitelů. Názory představitelů hlavních politických proudů ve městě, starosty Josefa Klímy a místostarosty Jiřího Růžičky, se totiž značně liší.

Podle starosty Josefa Klímy (SNK Velešín 2010 – 2014) mají obě zvažované varianty umístění koupaliště své klady i zápory. „V případě lokality Nad Fontánou ovšem podle mě převažují zápory. Umístěním koupaliště do tohoto místa bychom je například odsoudili k tomu, aby bylo využíváno převážně místními obyvateli. Například autobus by se totiž po úzkých silnicích na toto místo dostával jen obtížně,“ zmínil Josef Klíma.

Naproti tomu místostarosta Jiří Růžička (SNK pro rozvoj Velešína) se v souvislosti s umístěním otevřeného koupaliště přiklání právě k lokalitě Nad Fontánou. „Pozemek zde je na rovině a zároveň odpadá nutnost budovat příjezdovou komunikaci a další potřebnou infrastrukturu, což by v případě lokality u benzinové stanice stálo podle odhadů 18 až 20 milionů korun.“

Zajedno nejsou představitelé města ani v otázce možného financování stavby a následného provozu koupaliště.

„Ve hře jsou zatím všechny varianty, tedy i ta, že by vybudování areálu zaplatila dodavatelská společnost a následně po městu nechtěla žádné splátky. Ale pokud to dopadne tak, že firmě budeme muset z městské pokladny náklady spojené se stavbou koupaliště splácet a ještě k tomu hradit provoz plovárny, je z mého pohledu tento projekt odsouzen k neúspěchu,“ prozradil Josef Klíma.

„Podle jedné ze studií, kterou jsem měl možnost vidět, by stavba koupaliště stála 20 milionů a roční provoz asi 1,2 až 1,5 milionu korun. Myslím, že takový projekt bych podpořil. Tedy v případě, že se městu podaří ještě dodatečně získat dotaci na právě probíhající zateplení pavilonů školy, a nemuselo by ho tak hradit z vlastních zdrojů,“ sdělil Jiří Růžička.

Obdobně různorodé jsou i názory obyvatel Velešína.

„Jsem rozhodně pro to, aby koupaliště vzniklo u benzinky. Když to má být pro lidi, tak ať se tam lidi snáz dostanou. Narozdíl od prostranství Nad Fontánou je tady možné vybudovat takovou komunikaci, která pro tento účel bude vhodná. Navíc areál uvidí všichni hned na první pohled. Pokud by vznikl Nad Fontánou, chodili by tam jen lidé z Velešína,“ uvedl obyvatel města Vlastimil Nedorost.

„Každá z těch lokalit má svá pro i proti,“ zmínil další obyvatel Velešína Vladimír Šimeček. „Místo Nad Fontánou je sice pro stavbu koupaliště příznivé, ale provoz tohoto areálu by podle mě narušil život obyvatel v okolních domcích. Naproti tomu v místě za benzinkou by koupaliště bylo přístupnější většímu počtu lidí. Je ale otázkou, zda by se tady obyvatelé Velešína potom nemuseli příliš tísnit,“ zauvažoval Vladimír Šimeček.