Nesouhlasíme s vyhláškou! Bary nám omezili, prostituci nevyřešili.

I takovými hesly vylepenými na výloze svého podniku dává provozovatel jednoho z kaplických barů najevo, co si myslí o zdejší pověstné „hospodské” vyhlášce. Tedy vyhlášce, jež provozovatelům pohostinských zařízení v širším centru města nařizuje, aby své provozovny uzavřeli na dobu od půlnoci do šesté hodiny ranní. Ovšem pokud nedostanou od města výjimku.

Další z podnikatelů v pohostinství Aleš Mocek už kvůli vyhlášce s provozováním baru v Kaplici skončil. „Toto nařízení bylo pro bar likvidační. Uvažovali jsme, že podnik zavřeme úplně, nakonec jsme ale zkusili bar nabídnout k prodeji a vyšlo to,” řekl Aleš Mocek, jenž před časem dokonce zaslal Ministerstvu vnitra podnět ke zrušení vyhlášky. Ministerští úředníci však do města vzkázali, že vyhláška zákonu neodporuje.

Aleš Mocek si však stojí za svým: „Město chtělo vyhláškou vyhnat prostituci z centra, přitom herny, které fungují v jiném režimu a na něž se vyhláška nevztahuje, jsou v provozu celou noc. A podání žádosti o udělení výjimky z vyhlášky? Někomu radní vyhoví, jinému ne, navíc bez udání důvodu.”

Státní policie si však vyhlášku nemůže vynachválit. „Od doby, kdy začala platit, se počet případů rušení nočního klidu v ulicích snížil asi o 70 procent,” potvrdil krajský policejní mluvčí Milan Bajcura.

Obdobné zkušenosti mají i kapličtí strážníci, kteří, až na několik výjimek, žádné zásadnější problémy v ulicích města nezaznamenali. A to ani v letním rušném období.

I proto podle místostarosty Kaplice Pavla Svobody není na dohled větší změna vyhlášky. „Nařízení se osvědčilo, je funkční, veřejnosti známé, legislativně prověřené a také podle obecných ohlasů občanů vhodné k dalšímu působení při podpoře zajišťování městského pořádku,” řekl Pavel Svoboda. Připustil však, že například na dobu plesové sezony je ke zvážení plošné prodloužení provozní doby v „zařízeních k tomu určených”.

Každý měsíc se na kaplické radnici sejde přibližně osm žádostí o udělení výjimky z dodržování diskutované vyhlášky. „Většinu z nich městská rada schválí. Při posuzování jednotlivých žádostí však radní přihlížejí k tomu, zda žadatel v minulosti neporušoval obecně závazné vyhlášky města. Čas od času se stane i to, že v žádosti chybí nějaký důležitý údaj, který pak není možné nijak ověřit. I proto radní nemusejí některým žádostem vyhovět,” vysvětlil Pavel Svoboda. „Je-li žádost podána řádně a nemá-li provozovatel pohostinského zařízení problém s porušováním některé z vyhlášek města, pak je městská rada garantem spravedlivého posouzení žádosti,” dodal rozhodně.

A námitka, že „hospodskou” vyhlášku město přijalo jen kvůli regulaci prostituce v centru města, přičemž nejstarší řemeslo tady bují dál, zato hospodští jsou nařízením biti? Podle Pavla Svobody se po přijetí vyhlášky přestali v centru města v takové míře jako dříve objevovat prostitutky, jejich ochránci i potencionální zákazníci. „Na to, zda vyhláška v tomto směru pomohla, nebo ne, si každý musí odpovědět sám, neboť přesné statistiky neexistují. Každopádně pouliční prostituce v centru Kaplice už není zásadním problémem,” řekl.

Gerta Doubravová z Hubenova, která do Kaplice dojíždí denně, na vyhlášku jednotný názor nemá. „Restaurace otevřené do půlnoci, to by lidem mělo stačit. Ale když jde někdo v noci z práce a chce si zajít na pivo, nemá kam,” řekla.