Nekradou ani nejsou přehnaně agresivní. A přitom se představitelé obce kvůli nim rozmýšlejí, zda vůbec má smysl investovat do nových hřišť pro malé děti.

Zkušenost od jinud

Nad řáděním vandalů vyzráli v Přídolí. Jako preventivní opatření tady zvolili kamerový systém. „Drobný vandalismus ubyl, takže je vše na dobré cestě,“ řekl starosta obce Jiří Štěpánek.

Takoví jsou někteří teenageři v Malontech. „Na návsi je dvanáct košů a tři popelnice, přitom ráno co ráno jsou ulice plné papírků a dalších odpadků a nádoby na odpad prázdné,“ kroutí hlavou malontský starosta Vladimír Malý.

Anebo jiný příklad z poslední doby. Děti z místní mateřské školy dostaly díky sponzorskému daru novou trampolínu v hodnotě převyšující deset tisíc korun. Přestože stála v uzamčené zahradě mateřinky, někdo ji prořezal.

„Tak bychom mohli pokračovat dál, destrukční skupiny dorostenců se u nás totiž velmi činí. Scházejí se na návsi před školou nebo za ní a tady také ničí. Je to vidět na zateplení fasády nebo měděných okapech. Na zastávce či dveřích školy se pak objevily graffiti,“ vykresluje místostarosta Malont Mojmír Vrzal.

S řáděním výrostků má své zkušenosti i ředitelka malontské základní školy Jana Stejskalová.

„Neplechu dělají spíše starší žáci. Zdržují se v okolí školy, kde ničí. Například na Nový rok jsem chodila okolo budovy a sbírala rozbité láhve od šampaňského. Narazila jsem i na pokreslené vstupní dveře do školy nebo prošlapané okapy – to už jsem hlásila na policii,“ říká Jana Stejskalová.

Omladina se podle ní zdržovala na obecní návsi vždycky. „Že by ale děti ničily v takové míře jako teď, to tu snad nikdy nebylo,“ přemítá ředitelka školy.

Nejhorší na celé věci je podle ní fakt, že na šikmou plochu s sebou starší školáci strhávají i mladší děti.

„Kouří už i žáci čtvrté nebo páté třídy. Zrovna nedávno jsem do školy přišla v neděli a zvenku, na parapetu okénka do dílny, seděly děti od páté třídy výš a kouřily,“ popisuje Jana Stejskalová. „Tak jsem na ně zabouchala.“

Ač je to paradoxní, o moc víc pro nápravu udělat nemůže. „Mimo vyučování jsem na všechny krátká, a pokud bude někdo kouřit ve škole, můžu mu dát dvojku z chování. Je ovšem otázkou, zda to něčemu pomůže,“ říká ředitelka malontské základní školy.

A tak zatímco se teenageři bezstarostně scházejí dál, na obci si lámou hlavu s tím, zda má cenu stavět další dětská hřiště, která jsou pro vandaly jedním z nejsnadnějších terčů.

„Letos jedno vybudujeme v nové zástavbě v lokalitě Jih, kde si ho snad místní obyvatelé ohlídají. V jiných částech obce či okolních osadách by jich bylo třeba ještě alespoň pět, ale je otázkou, zda to nebudou zbytečně investované peníze,“ podotýká Mojmír Vrzal.

„Asi je to nešvar doby, pro naši generaci trochu nepochopitelný,“ dodává na adresu mladých výtržníků Vladimír Malý.