Panelák na Míru je v žalostném stavu.

„Je to normální? Tady jsou všude vykradené a vymontované zámky u dveří na chodbách, někde vyražené, dveře vysazené, v sušárnách zpřetrhané šńůry a vyšroubované žárovky,“ popisuje problémy další z nájemníků, pan Novotný.

„Je to tady čím dál tím horší, ale řešení by bylo. Pokud by se postavily byty nahoře v kasárnách a ti, co tady dělají nepořádek, se tam vystěhovali, pak by tu byl klid. Tady někteří lidi neplatí elektriku, vodu a město je tu nechá dál bydlet. A to se náš starosta ještě chlubí tím, jak tu máme vzorné spoluobčany,“ dodává se zjevnou narážkou na romskou komunitu.

Problémy s platební morálkou i se vztahem k veřejnému a městskému majetku se ale táhnou napříč národnostmi. Dlužníci a problematické rodiny jsou dílem romského i českého původu. Štefan Milo z Komunitního Centra Romů potvrzuje: „Ano, víme, že někteří Romové neplatí nájmy a dělají problémy, ale například u nás v domě vím také o třech nebo čtyřech českých rodinách, které městu dluží na nájmu asi devadesát tisíc korun. A neplatí dál.“

Chce to správce

Řešení vidí Milo v osobě správce, nebo domovníka, který by byl pro neukázněné lidi autoritou. „Pokud by neuklízeli, pak by se zavolala úklidová firma a jim by se úklid vyfakturoval,“ navrhuje další z řešení Štefan Milo. Otázkou je ovšem, zdali by hříšníci úklid opravdu zaplatili, když mnohdy nehradí ani nájmy.

Zmiňované domy zčásti obývá určitá skupina lidí, která k tomuto majetku nemá zrovna ideální vztah. Pokud ostatní nájemníci volají po opravách, je nutné také mít z čeho opravy hradit. Jestliže ale stále visí ve vzduchu tak neuvěřitelná částka, jako 5,5 milionu korun, pak už je situace opravdu alarmující. Takový je totiž dluh, který za předchozí čtyři roky navršilo zhruba 143 lidí nebo rodin na nezaplacených nájmech městských bytů. Podle vedení českokrumlovské radnice jsou to dluhy zděděné, tedy vzniklé za bývalých vedení města, a dlouhodobě nevymáhané. Nebo vymáhané neúspěšně.

S tím už by ovšem měl být podle místostarostky Jitky Zikmundové konec. „Začali jsme důrazně upozorňovat neplatiče na jejich dluhy a někteří už zareagovali a podařilo se s nimi dohodnut splátkové kalendáře. Jsou tady ovšem i zatvrzelí, kteří nereagují na žádnou výzvu města,“ uvedla. Už tři nezaplacené nájmy by měly být důvodem k výpovědi a vystěhování. Problémem zůstává, kam vystěhovat. Město chce dát hříšníkům ještě poslední šanci, aby nemuselo dojít k vystěhování přímo na chodník.

Pokud se platební morálka nezlepší, restrikce typu soudních exekucí nebo vyklizení bytu opravdu nastanou a to podle avíza radnice do půl roku nejpozději. „Začneme dávat žaloby,“ doplňuje starosta Luboš Jedlička. „Jsme tady především proto, abychom vytvářeli podmínky pro lidi, které své povinnosti vůči městu plní. K těm, kteří si v minulosti zvykli, že jim to prochází, se postavíme jinak.“