Závod s hromadným startem v 15 hodin je každoročně určen pro veřejnost, délka tratě 1500 metrů vede od domku Egona Schieleho k jezu u hotelu Gold a zpět k molu u Městských sadů. Výhodou trati je, že doprovod může plavce následovat suchou nohou po celé délce trati.

Každý plavec musí dodržet předepsané vybavení, které obsahuje izolační oblek, ploutve o maximální délce 70 centimetrů, masku, dýchací trubici – takzvaný šnorchl. Letos byly podmínky obzvlášť náročné, neboť průtok řeky Vltavy byl na hranici 28m3/s. Teplota vzduchu 17 a vody 9°C, slunečno. Závodu se účastnilo 25 plavců, kteří se vydali na trať. Čtyři z nich nedoplavali do cíle právě kvůli silnému protiproudu.

Pálení čarodějnic v Kaplici.
FOTOOHLÉDNUTÍ: Pálení čarodějnic na Suchém vrchu v Kaplici provázela ohňová show

„Při takovém stavu vody by nebylo vůbec snadné závody na plánované trati dokončit," řekl vedoucí krumlovských záchranářů Milan Bukáček. "Zde se potvrdilo, že trénink plavání i na tekoucí vodě je velmi důležitý. Na trati jsme mohli sledovat i mistra světa v zimním plavání krumlovského Jaromíra Berounského, kterého zde na Vltavě předplaval člen naší organizace Michal Svoboda, který byl nejrychlejším plavcem a od starosty města Český Krumlov Alexandra Nográdyho převzal putovní pohár. I další mladík Radek Toman doplaval do cíle na vteřinu ve stejný čas jako Jaromír. Jen o minutu byly pomaleji v cíli dívky z naší mládeže, Anna Zmeková a Amálie Tomanová podaly též skvělý výkon."

Sobotní program Kouzelného Krumlova byl bohatý.
Kouzelný Krumlov nabídl plno zábavy. Hry, divadlo, festival i zdobení májky

U závodů je důležité zajistit bezpečnost závodníků. "Skvělé je také, že se klání zúčastnili i členové našeho oddílu mládeže," je spokojen Milan Bukáček. "Zároveň jsme připravili pro návštěvníky Kouzelného Krumlova stanoviště Vodní záchrany s aktivním zapojením v raftování, první pomoci a záchraně tonoucích. Krumlovský hastrman je skvělá akce, chce to jen odhodlání. Plavat se šnorchlem s ploutvemi dokáže po několika trénincích každý, vše je jen o dobrém trenérovi.“

Pohár nejlepšímu Krumlovskému hastrmanovi Michalovi Svobodovi předal na podiu v prostoru Městských sadů starosta města Český Krumlov Alexandr Nogrády.