Závod s hromadným startem v 15 hodin je každoročně určen pro veřejnost, délka tratě 1500 metrů vede od domku Egona Schieleho k jezu u hotelu Gold a zpět k molu u Městských sadů. Výhodou trati je, že doprovod může plavce následovat suchou nohou po celé délce trati.

Každý plavec musí dodržet předepsané vybavení, které obsahuje izolační oblek, ploutve o maximální délce 70 centimetrů, masku, dýchací trubici – takzvaný šnorchl. Letos byly podmínky obzvlášť náročné, neboť průtok řeky Vltavy byl na hranici 28m3/s. Teplota vzduchu 17 a vody 9°C, slunečno. Závodu se účastnilo 25 plavců, kteří se vydali na trať. Čtyři z nich nedoplavali do cíle právě kvůli silnému protiproudu.

„Při takovém stavu vody by nebylo vůbec snadné závody na plánované trati dokončit," řekl vedoucí krumlovských záchranářů Milan Bukáček. "Zde se potvrdilo, že trénink plavání i na tekoucí vodě je velmi důležitý. Na trati jsme mohli sledovat i mistra světa v zimním plavání krumlovského Jaromíra Berounského, kterého zde na Vltavě předplaval člen naší organizace Michal Svoboda, který byl nejrychlejším plavcem a od starosty města Český Krumlov Alexandra Nográdyho převzal putovní pohár. I další mladík Radek Toman doplaval do cíle na vteřinu ve stejný čas jako Jaromír. Jen o minutu byly pomaleji v cíli dívky z naší mládeže, Anna Zmeková a Amálie Tomanová podaly též skvělý výkon."

U závodů je důležité zajistit bezpečnost závodníků. "Skvělé je také, že se klání zúčastnili i členové našeho oddílu mládeže," je spokojen Milan Bukáček. "Zároveň jsme připravili pro návštěvníky Kouzelného Krumlova stanoviště Vodní záchrany s aktivním zapojením v raftování, první pomoci a záchraně tonoucích. Krumlovský hastrman je skvělá akce, chce to jen odhodlání. Plavat se šnorchlem s ploutvemi dokáže po několika trénincích každý, vše je jen o dobrém trenérovi.“

Pohár nejlepšímu Krumlovskému hastrmanovi Michalovi Svobodovi předal na podiu v prostoru Městských sadů starosta města Český Krumlov Alexandr Nogrády.