Stejně jako lidem, otravují klíšťata život i zvířatům. Například psi se rádi prohánějí ve vysoké trávě, nebo prolézají různé křoviny. A právě v těchto místech klíšťata nejčastěji na svého hostitele číhají. „Je to bohužel terén, který mají psi rádi. Oproti lidem si samozřejmě nedávají takový pozor, takže jim hrozí o něco větší nebezpečí,“ konstatoval včera českokrumlovský veterinář Jiří Bicek.

Z toho důvodu je vhodné svého čtyřnohého miláčka po každé procházce řádně zkontrolovat. Nejlepší je napadení přímo předcházet. „Velmi dobře na zjevné parazity působí speciální obojky. Lze i používat různé insekticidní prostředky. Ty se nanáší na tělo například pomocí spreje,“ popsal Bicek. „Proti borrelióze je u psů a koček také možné očkování. Encefalitida se u nich nevyskytuje.“

Průběh onemocnění lymskou borreliózou je u psů stejný jako u lidí. „Přichází období zvýšených teplot a horeček. Bolest se pak většinou usazuje v kloubech. Pes se špatně pohybuje, má revmatické bolesti. Nemoc se dlouhodobě léčí antibiotiky,“ řekl Jiří Bicek.

Když už páníček na svém zvířeti klíště nalezne, může zajít k veterináři, nebo ho odstranit sám. V každém případě by neměl příliš meškat. Čím delší dobu parazit saje, tím větší riziko nákazy vzniká. „Pokud se někdo rozhodne klíště odstranit sám, měl by použít gumové rukavice. Zárodky onemocnění se mohou na člověka přenést i přes drobné oděrky,“ upozornil veterinář.

Chovatel by si měl dát také pozor, zda ze psa v bytě klíště nevypadlo. V srsti se může jen pohybovat a hledat vhodné místečko k zakousnutí. Pokud doma opravdu parazita naleznete, je nejlepší ho spláchnout. Někteří odborníci nedoporučují pálení, protože hrozí puknutí a tím i rozptýlení mikrobů. To samé platí i po jeho vytažení.

Klíšťata si pochutnávají také na krvi hospodářských zvířat. V těchto případech ale k individuálnímu vyndavání nedochází. „Odhmyzení není u hospodářských zvířat tak četné, jako u drobných domácích. Nicméně, provádí se u nich komplexní ošetření proti ektoparazitům a létajícímu hmyzu,“ zmínil Bicek.

Jak zlikvidovat přisátého parazita?

Klíště nemá závit, nekruťte, nemazejte olejem, protože klíště se dusí a vyvrátí do ranky obsah svých útrob, je-li infikováno, je to horší! Jediná tekutina, která se používá, je dezinfekce, popřípadě alkohol třeba v kolínské.

Používat pinzetu s kulatým nebo tupým okrajem, ostrá klíště přeštípne. Existují i kleštičky na klíšťata. Klíště uchopit co nejblíže kůži. Kývat ze strany na stranu nebo jemně táhnout, ne točit! Snažte se klíště neporušit, pokud se to ale nepovede, žádné krvavé preparace, tělo zbytek samo vypudí, důležitá je ale dezinfekce.

Zlikvidujte vyndané klíště – spláchnout, pinzetu omýt, vydezinfikovat.

Sledovat ranku – normální je, že dva až tři dny červená . Velká červená skvrna s bílým místem uprostřed je obvykle příznak borreliózy! Při příznacích navštivte lékaře.