Blížejov spláchlapři bleskové povodni voda z okolních polí, kde roste kukuřice. Podle Lily Langmayerové, která tamní spoušť stačila natočit, tady voda zatopila sklepy několika domů a také byty v místním domově pro seniory. U jednoho z domů se lidé snažili přívaly vody zastavit pomocí pytlů s pískem, ani tato zábrana ale nestačila.

Situace v Blížejově na Domažlicku pohledem Lily Langmajerové. | Video: Lily Langmajerová

„Blížejov je pro dopravu uzavřen. Na to, aby do velké vody nevjelo žádné auto, dohlíželi policisté. Na místě prý zasahovalo devět jednotek hasičů," doplnila.

Fotogalerie: Bouře potrápily Plzeňský kraj. Hasiči zasahovali na Domažlicku a Tachovsku

„Frontou bylo nejvíce zasažené Tachovsko a Domažlicko. Řešili jsme čerpání sklepů, padlý strom, bláto z polí. žádná evakuace, zatím jen bránění škodám," uvedl operační důstojník krajských hasičů. Podle něj byla se problémy týkaly například Boru, Prostiboře, Brnířova, Starého Sedla nebo Horšovského Týna. S tím, že momentálně není možné říct, kolik jednotek zasahuje. Každopádně je to na mnoha místech regionu.

Výstraha před povodněmi

Meteorologové vydali na úterní odpoledne a noc na středu varování před bouřkami hlavně pro jihozápad, na Domažlicku a Tachovsku se varování naplnilo, voda zaplavila sklepy a silnice.

V úterý večer také vydali varování před vzestupem hladin řek v západní části Šumavy, výstraha je platná do středeční 14. hodiny. Hladina Radbuzy začala přes noc rychle stoupat ve Staňkově, po páté hodině ráno už překročila první povodňový stupeň, když dosáhla 160 centimetrů. V sedm hodin už byla na 189 centimetrech, přičemž 190 značí druhý povodňový stupeň. Meteorologové předpovídají, že Radbuza ve Staňkově dosáhne i třetího stupně.

Situace v Blížejově. | Video: Linda Křeháková