Vylitá voda v Českém Krumlově zasáhla objekty kolem Chvalšinské silnice. V noci zasedala povodňová komise, která přijímala opatření dle potřeby (komunikace s majiteli dotčených nemovitostí, umisťování pytlů s pískem atd.). Aktuálně je řeka na třetím povodňovém stupni a hladina klesá," uvedlo město v noci na svém facebooku.

Od sedmi hodin ráno se otevřela českokrumlovská Chvalšinská silnice. Řeka Vltava se naštěstí nevybřežila, a zůstává v normálním stavu.

Mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů potvrdila, že po půlnoci se situace v Jihočeském kraji uklidnila. Bouřka se přesunula do jiných částí republiky, a proto i výrazně klesly počty zásahů hasičů. 

"Od půlnoci do šesté hodiny ranní vyjely jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů k 25 událostem. Ve 14 případech šlo od odklízení popadaných stromů, kdy příčinou pádu nemusel být jen vítr, ale také podmáčená zem. V obcích Brloh a Vesce, části obce Čeraz spadl strom na domy - nikdo nebyl zraněn. Na 7 místech jsme čerpali vodu ze zatopených sklepů rodinných domů či například penzionů," popsala mluvčí.

Hasiči zasahovali také v Českých Budějovicích. V autech se naštěstí nikdo nenacházel.
Další bouřky na jihu. Hasiči mají přes sto zásahů, Prachaticko zaplavila voda

Voda se vylila i ve Vitějovicích, pokračovala do Blanice

Třetí stupně povodňové aktivity či vylité potoky způsobovaly nejvíce hasičům nejvíc práce právě v Českém Krumlově, kde se vylila řeka Polečnice, a dále na Prachaticku, kde se vlna ze Zlatého potoka prohnala rybníkem nad Vitějovicemi. Voda pak protekla právě Vitějovicemi a okolím a pokračovala přes Hracholusky do řeky Blanice. Ta pak způsobovala komplikace napířklad v Bavorově. "Všechny řeky v Jihočeském kraji v současné době již kulminovaly, situace se již uklidňuje," zdůraznila Vendula Matějů.

"Hasiči dále po půlnoci zasahovali například v Čekanicích u odklízení bahna a kamení naplaveného na silnici nebo v Nádražní ulici v Českých Budějovicích u zajištění uvolněných plechů na střeše," doplnila Vendula Matějů s tím, že lze předpokládat, že následky bouřek a dešťů bude pokračovat minimálně celý čtvrtek.

Jihočeští hasiči za celou noc měli celkem 230 výjezdů, z toho bylo 106 k padlým stromům a 88 čerpání vody.

Poryvy větru polámaly ve městě desítky stromů, nejhůř dopadla kaštanovo-lipová alej.
Chloubu Velenic poničila prudká bouřka, v oblíbené aleji vykácela desítky stromů

Obrazem:

Počasí přineslo také problémy s dodávkou energií

"Po bouřkách evidujeme dnes ráno 9 poruch na vedení vysokého napětí a zhruba 1 000 odběratelů s omezením dodávky elektrické energie. Prakticky všechny poruchy se týkají jižních Čech. Během večera a noci se nám dařilo poruchy po postupující vlně bouřek vymezovat a snižovat počty odběratelů s omezením. (Například kolem včerejších 21:00 jich bylo okolo 5 000)," informoval před půl osmou ráno Roman Šperňák ze společnosti EG.D, a.s.

Nejvíce odběratelů je podle jeho slov omezeno na Táborsku v oblasti kolem Soběslavi, Klenovic a obce Rybova Lhota.

"Jedná se o přibližně 500 domácností, kde se aktuálně intenzivně snažíme obnovit dodávku elektrické energie. Více než 200 odběratelů je pak omezeno v oblasti jihozápadně od Třeboně kolem Domanína. Nejčastějšími příčinami jsou pády stromů a větví do vedení. Na opravách od rána intenzivně pracujeme," doplnil.