Vrásky na čele to dělá také těm, kdo ještě doma chovají nějakého toho pašíka. Odpadní brambory z třídiček brambor budou očividně úzkoprofilové zboží.

Ale ani sehnat konzumní brambory přímo od pěstitelů nebude jednoduché, někteří 
z nich je letos vůbec neprodávají.
K těm patří například Zemědělské družstvo v Dolním Třeboníně. „Letos je máme jenom pro naše zaměstnance, sucho se na úrodě brambor negativně projevilo," přitakal předseda Jan Rytíř.

Momentálně se pro bramobory můžete vydat do Zemědělského družstva Netřebice, ale ani tam si úrodu nepochvalují. „Letos je to špatné," říkala agronomka družstva Věra Marešová. „Výnos je ještě horší než doposud ten nejhorší, co jsme kdy měli. Netušila jsem, že až tak malý výnos lze vůbec udělat," dodala 
s úsměvem. „Když se jich urodilo málo, bylo jich vždycky alespoň 20 tun z hektaru. Letos budeme rádi, když bude výnos alespoň 12 tun z hektaru."

Netřebičtí počítají, že do konce týdne budou mít brambory sklizené. Na bramborech se podepsalo nejenom sucho, ale částečně také hraboši, kterým se mimořádně daří.

Do konce týdne budou Netřebičtí brambory prodávat kilogram za 12 korun, pak se uvidí. Nebylo by překvapivé, kdyby cenu zvedli.

Pro brambory si lidé také rádi jezdí do rodinné farmy Vilhumových v Plešovicích. Ale u nich se po bramborách jenom zaprášilo. „Brambory už máme prodané. Začali jsme na osmi korunách za kilo a i když jsme mohli cenu ještě navýšit, nechtěli už jsme to měnit," řekl Martin Vilhum. "Vše je prodané a ani jsme nepodělili všechny zájemce."