Na letošek si připravili novou, v pořadí už osmou hru s názvem Poslední doutník od skandinávského autora Bengta Ahlforse. Ta by měla mít v neděli derniéru. I když, hercům se do ní příliš nechce, jak se zmínil jeden z ochotníků Libor Lev.

Poslední doutník

Zbývající dva termíny představení hry Poslední doutník v brložském kulturním sále jsou naplánovány na pátek 28. května od 19.30 a neděli 30 května od 18 hodin.

„Uvažujeme, že bychom ji přece jenom hráli ještě jeden den. Nechce se nám mít derniéru v neděli večer,“ usmál se.

I kdyby si brložští herci Poslední doutník zahráli podle plánu v neděli naposledy, o definitivní konec se nejedná.

„K této hře se vrátíme možná na podzim. Nyní ale končit budeme, protože začínají různé venkovní práce, dovolené. Těžko bychom se sešli. Samozřejmě nevylučuji ani možnost, že se podíváme někam mimo obec. Pokud nás někdo pozve, není problém, abychom tam přijeli“ řekl Libor Lev.

O čem hra je, Libor Lev tají. „Přece neprozradím děj,“ zasmál se herec. Načrtl alespoň, že se jedná o komedii s hořkou chutí. „Je poměrně o vážných věcech, o lidských vztazích,“ přiblížil. „Hrají ji čtyři herci, jedna role je alternována.“

Na hře Brložští tvrdě pracovali více než rok. Premiéra měla být už minulý podzim, ale kvůli nemoci režiséra se celý přípravný proces pozdržel.

Divadelníci mají v obci Brloh už dlouholetou tradici. Současný spolek navazuje na své předky, kteří lidi rozesmávali pod názvem Ochotnická jednota Jirásek.

Tehdejší sdružení skončilo činnost v roce 1943, kdy přišel zákaz hraní. „Alois Jirásek jim dal dokonce souhlas, aby mohli jeho jméno používat v názvu. Ten dopis uchováváme jako vzácnou relikvii,“ řekl Libor Lev.

Důvod, proč se nová generace ke jménu Jiráska nevrátila, je jednoduchý. „Vzhledem ke kvalitám tehdejších herců jsme se neodvážili k tomuto názvu vrátit,“ zasmál se Libor Lev, který nikdy herectví nestudoval, přesto je ve svých rolích přesvědčivý.