Ještě o sedm centimetrů musí zesílit led na lipenském jezeře předtím, než se po promenádě z Lipna nad Vltavou do sousedního Frymburka projedou první bruslaři. Led zatím není dostatečně silný ani u Horní Plané.

„Tloušťka ledu je aktuálně 13,5 centimetru. Aby se po něm mohli bezpečně pohybovat bruslaři, je třeba, aby zesílil na 20 centimetrů,“ uvedl v pondělí Jan Staněk, jenž zajišťuje údržbu lipenské ledové promenády. Doplnil, že vydrží–li současné mrazy, pak by za pomoci techniky mohl dráhu k bruslení připravit snad koncem týdne.

„Na Lipně jsem byl bruslit asi třikrát. Vytvořit zde promenádu, to byl skvělý nápad. Jen mám letos obavy o kvalitu ledu, když na něj asi napadl a přimrzl sníh,“ poznamenal Radek Pelzer, jenž k Lipnu pravidelně přijíždí až z Písku.

Jan Staněk potvrdil, že jeho obavy nejsou liché. „Led je nyní hrbolatý, protože sníh, který na něm byl, roztál a pak znovu zmrzl. Nerovnosti bychom rádi odstranili metodou pilování, snad se nám to podaří. Některé hrboly by mohli obrousit sami bruslaři,“ řekl Jan Staněk, jenž ledovou promenádu letos připraví už počtvrté.

„Napoprvé to bylo na popud Holanďanů, kteří zde chtěli uspořádat bruslařské závody. Ty se ale kvůli nepřízni počasí nakonec neuskutečnily,“ připomněl Jan Staněk.

Stejně silný led jako v Lipně nad Vltavou je v tuto chvíli i v Horní Plané. „Prozatím jsme na něm proto nepřipravili trasy ani pro běžkaře, ani pro bruslaře,“ poznamenal ředitel hornoplánského kulturního a informačního centra Luděk Štěpánek.

Doplnil však, že tloušťka ledu však umožňuje bezpečně přejít přes jezero z Horní Plané do protější Bližší Lhoty, kudy jindy jezdí převoz. „Už tudy chodí procesí lidí,“ dodal.