Na co přesně má finanční podpora pro Zoo Dvorec na Českobudějovicku, Zoo na Hrádečku v Horní Pěně na Jindřichohradecku, Krokodýlí zoo v Protivíně na Písecku a Zoo v Táboře jít, vysvětlil náměstek hejtmana pro řízení zřizovaných organizací v rámci rezortu Pavel Hroch: především na nákup krmiva a léků pro chovaná zvířata, a to za období od loňského června do konce května letošního roku.

„V důsledku pandemie a souvisejících vládních opatření došlo k uzavření zoologických zahrad a zahájení sezóny se zpožděním a s omezením počtu návštěvníků již na jaře roku 2020. V květnu poskytl kraj uvedeným zoologickým zahradám finanční dar v celkové výši 400 tisíc korun jako částečnou náhradu ušlého příjmu ze vstupného, která je spojena i s neuskutečněnými výlety škol a školek a přednášek v těchto školských zařízeních,“ připomněl náměstek.

Zoo loni sice znovu zahájily provoz v letních měsících, ale pak je znovu vládní nařízení, až na pár dnů, uzavřely prakticky na celý zbytek roku.

„Zoologické zahrady patří na jihu Čech mezi vyhledávané turistické atrakce, které je navíc možné navštívit po celý rok. Příjmy ze vstupného činí nemalý podíl na zajištění jejich chodu a každý takovýto výpadek je, bohužel, znát,“ uzavřel Pavel Hroch s tím, že Jihočeská zoo v Hluboké nad Vltavou nebyla, coby organizace zřizovaná krajem, do tohoto finančního kompenzačního plánu pro soukromé zoologické zahrady na jihu Čech zařazena.