Na mírnější zimy se připravují i tady.
Ředitel Skiareálu Lipno Petr Dušek říká: „Letos jsme investovali několik desítek milionů korun do posílení, modernizace a automatizace zasněžovacího systému."
V areálu tak přibylo jedenáct nových zasněžovacích děl, takže nyní areál může zasněžovat 59 děly. Pořízení provázely také posílení a revitalizace rozvodů tlakové vody. „To nám umožní okamžitě reagovat na klimatické podmínky pro zasněžování," doplnil Petr Kolář. „Už při teplotě minus 1,5 °C jsme schopni spustit provoz skiareálu během 72 hodin. Za tu dobu připravíme sjezdové tratě a budeme moci přivítat první lyžaře." K více než 11 kilometrům sjezdovek letos přibude 600 metrů Yettiho slalomu.

To znamená, že přibude úsek s brankami pro slalom.

Další novinkou je skicrossová trať designovaná týmem Evy Samkové. Profil trati bude vhodný pro děti i dospělí.
Pro děti je rozšířena sjezdiovka Lišáka Foxe s herními a zábavními prvky. „Úpravami prošel také Snowpark Lipno," popisuje manažer Vojen Smíšek. "Kromě terénních úprav pro skoky nabídne i určitou část pro začátečníky a jejich výuku."

Zdokonalen je i systém výuky v lyžařské škole Skischool Lipno.

První sníh na Krumlovsku už se objevil, ale jestli si lyžaři budou moci zadovádět i na menších sjezdovkách v regionu se teprve ukáže.
„Sníh tu poletuje, vlek však ještě připravený nemáme," sdělil vlekař ze sjezdovky Brloh Rohy. „Letos je třeba udělat nejprve revizi lana. A na to musí přijet specialisté, pak teprve nandáme kotvy." Jinak je vše připraveno, ale jestli si tam letos někdo zalyžuje, je ve hvězdách. „Máme za sebou dva špatné roky. Loni se lyžovalo jenom čtyři dny, předloni vůbec," přitakal Jiří Tancer.

Možnost uměle zasněžovat má Ski areál ve Věžovaté Pláni. „Máme tam vše přichystáno tak z osmdesáti procent," informoval majitel sjezdovky Václav Mazák. „Vše bude stejné, jenom na dětském hřišti přibude zvláštní zasněžovací tyč s tichým pohonem. Máme ji zapůjčenou na zkoušku."
Ceny zde zůstávají stejné, zahájení sezony chystá Václav Mazák podle počasí nejdříve po Mikuláši.

Jako vždy je připravena na zimu i sjezdovka ve Chmelné, kterou mají na starosti tamní hasiči. „Plocha je posečená," potvrdil Josef Šandera. „Lano a kotvy nandáme co nejdříve. Kdovíjak to bude se sněhem. Musíme se víc modlit," poznamenal Josef Šandera s úsměvem.

Stejný otazník visí nad sjezdovkou TJ Hraničář Malonty v Jaroměři. „Máme připravenou naši rolbičku, tyče na závody, dřevo na topení, postavili jsme velkou pergolu," vyjmenoval Pavel Majer. „Jen sníh není." Také Malontští už se nemohou spoléhat na sněhovou pokrývku, proto děti z malontské základní školy absolvují lyžařský kurz na Lipně. Toho se pak účastní i děti ze sedmé, osmé a deváté třídy.

Už od středy děla zasněžují Ski areál na Hochfichtu. Tam plánují zahájení sezony v pátek 2. prosince. Také Hochficht, který hojně navštěvují Češi, investoval miliony do posílení výkonu zasněžovacího systému, který umožní ještě rychlejší a kvalitnější výrobu technického sněhu. Rodinná sjezdovka je rozšířena až na 80 m šířky a na jejím okraji bude postavena ze sněhu zábavná dráha s obřími vlnami.