Nad terén už se v Českých Budějovicích vyšvihla stavba nového obchodního centra Kaufland, které vzniká u Husovy třídy vedle spojnice sídlišť Máj a Vltava.

Obchodní centrum na bývalém armádním cvičišti v českobudějovické čtvrti Čtyři Dvory doplní třeba už v současnosti stojící hokejovou halu nebo park. Budoucí centrum bude střední velikosti. Projekt zahájila JTH Group na svých pozemcích. V květnu letošního roku ale JTH Group předala pozemky, na kterých bude OC stát, kupujícímu, kterým je společnost Kaufland Česká republika. Podle informací Deníku se měla podle původního projektu chystat na střeše objektu třeba i ozeleněná střecha.

Město pronajalo na bývalém cvičišti kvůli investici své pozemky, na nichž má do roku 2025 vzniknout přístupová komunikace. Samotná stavba by měla být hotova příští rok.

Práce na bývalém cvičišti začaly letos na jaře odstraňováním náletových dřevin na bývalém cvičišti. Na jaře začaly v Českých Budějovicích také práce na rohu Rudolfovské ulice a Vodní ulice. Tady vzniká nová prodejna řetězce Lidl.

Kvůli prodejně na rohu Rudolfovské a Vodní už se nově upravila třeba i křižovatka zmíněných ulic, aby se zde mohla v budoucnu bezpečně prodejna napojit na komunikační síť. Zákazníkům nabídne nový objekt nákupy na prodejní ploše o velikosti přes 1100 metrů čtverečních, zmínil k parametrům chystané prodejny mluvčí společnosti Lidl Tomáš Myler. U prodejny bude zákazníkům k dispozici parkoviště o kapacitě 95 parkovacích míst.

Nové obchodní plochy ale nevznikají jen v Českých Budějovicích. Malá nová nákupní zóna se staví i na okraji Hluboké nad Vltavou při odbočce na Munice, tam by měl být jedním z nájemců prodejen také řetězec Billa.

Na okraji Hluboké nad Vltavou se staví několik investorů malou obchodní zónu i byty.
Co se staví na Hluboké? Malé nákupní centrum a nové byty

V samotných Českých Budějovicích by měl podle informací Deníku nové obchodní prostory nabídnout řetězec Albert. Nestaví se ale nový objekt, řetězec má převzít prostory jedné z bývalých prodejen v Lannově třídě.

Zvyšující se nabídka prodejních ploch velkých obchodních řetězců znamená stále tvrdší konkurenci pro malé prodejny. Vláda proto schválila dotační program Obchůdek 2021+ z dílny Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Pomůže malým koloniálům na venkově. Provozovatelé prodejen s potravinami a smíšeným zbožím v obcích do 1 000 obyvatel v něm budou moci dostat finanční podporu na provoz.

Podporu z programu Obchůdek 2021+ bude možné využít ve všech krajích České republiky kromě hlavního města Prahy.

„Rámcový program bude fungovat na principu výzev pro kraje. První ministerstvo vyhlásí letos, poslední v roce 2025,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „V praxi to bude znamenat, že se žadatel o dotaci bude obracet na kraj, v kterém se malá prodejna nachází a bude to právě kraj, který bude finanční podporu poskytovat.“

Pro rok 2021 je aktuální rozpočet programu 39 milionů Kč, do roku 2025 se nyní počítá s celkovou částkou 156 milionů Kč.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček zavítal v sobotu na jih Čech, aby podpořil malé obchody.
Ministr průmyslu a obchodu navštívil jihočeské obce s malými prodejnami