Až do letošního listopadu musel každý uchazeč absolvovat 27 hodin teorie, čtyři hodiny zdravotní přípravy a 13 hodin jízdy na silnicích.
Od listopadu již musí každý žadatel navíc dokázat, že stroj ovládá ještě před tím, než se zkušebním komisařem vyrazí na závěrečnou jízdu do provozu. K tomu poslouží dvanáct pevně stanovených testů na cvičišti. Mezi ně patří například slalom ve 40kilometrové rychlosti, úhybný manévr před překážkou a jeden z nejnáročnějších – test stability. Při něm musí řidič v pomalé rychlosti zastavovat a střídavě pokládat nohy na zem. Tento test má dokázat schopnost řidiče pohybovat se s motocyklem například v koloně. Dále se testuje schopnost vést motocykl bez použití motoru, sejmutí motocyklu ze stojanu a podobně. Již tyto úkony budou hodnoceny komisaři autoškoly.

Samotní motocyklisté změnu v podmínkách získání řidičského průkazu vcelku kvitují. „Nemyslím si, že je to úplně špatná věc," míní Milan Mikeš z Č. Krumlova, který na motocyklu jezdí. "Praxe, která by se musela absolvovat před tím vlastním výcvikem, není úplně k zahození. Alespoň uchazeči pochopí, co motorka ve kterých momentech dělá, jak se ovládá a aby to dostali do ruky, než na to vlastně poprvé sednou. Navíc se budoucí motorkáři dozví, co motorka dělá, když ji neumí ovládnout," dodal.

Uchazeči o řidičské oprávnění na motocykl budou muset být schopni provést takové úkony, jako je sejmutí motocyklu ze stojanu a jeho opětovné postavení zpět a ukázat, že dovedou vést motocykl i bez použití motoru.

Změny, které platí již od tohoto listopadu, vnímají autoškoly v kraji, na rozdíl od motorkářů samotných, minimálně s rozpaky. „Jestli to schválí v tomto znění a neudělají tam nějakou výjimku, tak to bude strašně špatně," řekl provozovatel českokrumlovské autoškoly Jan Vochozka. „Špatně proto, že ty zkoušky nepůjdou dělat nikde jinde, než na nějakých polygonech, které tady v okolí vlastně ještě nikde nejsou," vysvětlil. Nejbližší polygon je totiž v Českých Budějovicích. Zájemci o průkaz tedy budou muset skládat zkoušky tam a tím se značně zkomplikuje situace místním autoškolám.

„Myslím, že nám to ubere klienty. Ti budou dělat závěrečné zkoušky v Českých Budějovicích a bude pro ně jednodušší, dělat tam rovnou celý výcvik," zdůvodnil Jan Vochozka.

Novela také podstatně zahýbá cenami kurzů v autoškolách. Nové testy představují pro autoškoly vyšší náklady, které se samozřejmě projeví ve vyšších cenách jednotlivých kurzů. Řádově může jít až o několik tisíc korun.

Nová opatření mají za úkol především zvýšit bezpečnost na silnicích. Od ledna do září letošního roku na silnicích zahynulo 493 osob. Čtyřicet šest z nich byli právě řidiči motocyklů.

V porovnání s loňským rokem zahynulo za toto období na silnicích celkem o dvacet osob méně.