Na nádvoří českokrumlovského hotelu Růže stojí dvě busty. Jedna ztvárňuje Tomáše G. Masaryka, druhá Edvarda Beneše. Váže se k nim zajímavý příběh. Ani jedna už totiž neměla teoreticky vůbec existovat. „Koupil jsem je v době totality,“ řekl ve čtvrtek hoteliér Jan Horal.

Za druhé světové války bojoval na straně západních spojenců, ale po válce, v souvislosti s nástupem komunistů k moci, z naší republiky emigroval.

„Byl jsem tady odsouzen a nesměl jsem zpátky. Pak se ale najednou zčista jasna u mne v Götteborgu, kde jsem žil, objevili lidé ze Škodovky s tím, zdali bych byl ochoten převzít její obchodní zastoupení ve Švédsku. To jsem udělal. Na základě toho jsem dostal jak povolení ke vjezdu do Čech, tak i garanci, že se mi nic nestane,“ doplnil Jan Horal.

Obě busty objevil právě v Čechách a ve chvíli, kdy se dozvěděl, že by mělo dojít k jejich roztavení, odkoupil je a za pomoci jednoho svého známého Angličana je dokázal propašovat za hranice.

Celou dobu svého pobytu v zahraničí až do pádu železné opony je měl u sebe. „Když jsem za panem Horalem jezdil do Monte Carla, spával jsem v posteli, nad kterou byla právě busta Masaryka,“ doplnil vzpomínky Horalův spolupracovník Karel Vald.

V letech 2005 a 2006 se obě podobizny prezidentů postupně nainstalovaly na hotelové nádvoří, což vzbudilo i velkou nevoli některých rakouských a německých skupin. „Dokonce nám psali, že do Českého Krumlova přestanou jezdit,“ shrnul Karel Vald.