K tomu, aby se o páteční nehodě rakouského  zájezdového autobusu v Rybníku u Dolního Dvořiště hovořilo jako o druhých Nažidlech, chyběly centimetry.

Srovnání s tragickou nehodou, při níž v zájezdovém autobusu před osmi lety u Nažidel rovněž nedaleko Dolního Dvořiště zemřelo 19 lidí, se nabízí proto, že střechu vozidla železniční viadukt v Rybníku skalpoval těsně nad hlavami cestujících. Jen krůček tak chyběl k obrovské tragédii. Pod most řidič autobusu vjel zřejmě poté, co přehlédl dopravní značky informující o objížďce nízkého viaduktu určené pro vozidla vyšší než tři metry.

„Ti lidé měli opravdu velké štěstí,“ potvrdil v pátek na místě zásahu lékař Jan Tuček.

Co se vlastně stalo, popsal Deníku v sobotu v podvečer jeden ze zraněných cestujících, který je hospitalizován na chirurgickém oddělení českokrumlovské nemocnice. „Normálně jsme jeli, najednou přišla rána. Já jsem byl zalitý krví a autobus bez střechy,“ řekl mladý muž, jenž si nepřál uveřejnit své jméno.

Se svými kolegy z Česka i Rakouska si užíval výlet na Lipně, nevynechali ani jízdu parníkem. „Rakušané jeli domů a nás, dvanáct Čechů, měli vysadit v Dolním Dvořišti. Tam už jsme ale nedojeli,“ doplnil svědek, jenž z nehody vyvázl „jen“ s otřesem mozku, poraněním ucha a oděrkami.

Chystá se výraznější dopravní značení před viaduktem v Rybníku? Čtěte v úterním vydání Českokrumlovského deníku.

Všichni ovšem takové štěstí neměli. Podle ředitele jihočeské záchranky Marka Slabého byli do nemocnic v Českých Budějovicích a Českém Krumlově transportováni dva lidé s vážnými zraněními a dalších šest se středně těžkými poraněními. „Jednalo se hlavně o vážná poranění obličeje, trupu a zlomeniny končetin,“ upřesnil Slabý. Sanitky do českých nemocnic odvezly i devět lehce zraněných. Další tři lidé byli transportováni do nemocnice v rakouském Freistadtu a jeden člověk do Lince.

Včera zůstávalo v českých nemocnicích 18 lidí. V Českém Krumlově osm hospitalizovaných, z toho sedm na chirurgii a jeden na oddělení ARO, v Budějovicích deset pacientů, dva z nich na jednotce intenzivní péče.

Vedoucí zájezdu Stefan Füreder si postěžoval na to, že záchranáři do Rybníku přijeli až zhruba 25 minut po nehodě. Ředitel Hasičského záchranného sboru v Českém Krumlově Pavel Rožboud se proti tomuto tvrzení ovšem ohradil. „První hlášení o nehodě jsme přijali v 19.18 hodin, 11 minut poté byli na místě kapličtí hasiči, asi půl minuty před nimi policisté. První sanita přijela s druhým hasičským vozem,“ popsal.
Tvrzení Füderera popřel i mladík cestující v autobuse, s nímž Deník hovořil. „Když se mi podařilo vylézt z autobusu, už tam byla sanitka. A vzápětí přijížděly další,“ sdělil.

Proč rakouský řidič zájezdového autobusu vjel pod viadukt, i když se tam vozidlo nemělo šanci vejít, dnes budou zjišťovat policisté. „Řidiče předvoláme k podání vysvětlení a pak se rozhodne o dalším postupu. Předpokládám, že v této věci budou zahájeny úkony trestního řízení,“ řekl Deníku o víkendu mluvčí jihočeské policie Milan Bajcura.

Dopravní značení před viaduktem v Rybníku je podle Milana Bajcury z obou stran dostatečné. O tom se ještě v sobotu přesvědčil i Deník – jedna dopravní značka řidiče z každé strany přibližně dvě stě metrů před viaduktem navádí na objízdnou trasu, určenou pro vozidla vyšší než tři metry, další značky zakazující šoférům vozidel vyšších než tři metry vjezd pod viadukt jsou z každé strany umístěny těsně před mostem.

„Jestli se řidič snažil před viaduktem brzdit? To nevím, pamatuji si jen tu velikou ránu,“ sdělil cestující z havarovaného autobusu, s nímž Deník v sobotu hovořil.

Samotný viadukt v Rybníku podle prvotních informací při nehodě příliš poškozen nebyl.

„Provoz na trati České Budějovice – Horní Dvořiště – Linec byl v pátek zastaven zhruba od 19.20 do 21.50 hodin. V té době jsme prověřovali stav mostu, žádné větší poškození jsme přitom nezjistili,“ informoval včera Pavel Halla, tiskový mluvčí Správy železniční dopravní cesty. Doplnil, že v tomto týdnu viadukt ještě prohlédne statik, aby definitivně potvrdil, že lidem tady nehrozí žádné nebezpečí.