Denisa Kamarýtová, jejíž 33letý druh předloni zahynul spolu se svým 62letým kolegou pod troskami zříceného zásobníku na dusíkatá hnojiva v Omlenici, v pondělí opět přišla k českokrumlovskému okresnímu soudu. Při pokračování hlavního líčení se tady chtěla dozvědět, kdo může za tragédii, která jí i celé rodině krutě zasáhla do života.

Nejistota ji však bude provázet i v dalších dnech. Kvůli chybějícím důkazům a znaleckým posudkům, které by měly napovědět, proč se nádrž v omlenickém areálu společnosti ZZN Pelhřimov poroučela k zemi, soudkyně Jitka Juřicová hlavní líčení znovu odročila.

„Trápí mě, jak se soud protahuje. Nejen proto, že nevím, kdo mému druhovi, který se svými kolegy opravoval záchytnou jímku pod věžemi, neřekl, že pod zásobníky při jejich napouštění nemá co dělat, ale také kvůli tomu, že dokud soud nerozhodne, nemám nárok na odškodné. A vystačit ze sociálních příspěvků, které jako nezaměstnaná pobírám, není nic snadného,“ posteskla si Denisa Kamarýtová.

„Práci hledám, kde se dá, tak věřím, že brzy uspěji. Teď snad alespoň trochu vypomůže syn, který odloží nástup na vysokou školu a začne také pracovat.“

Soud v pondělí vyslechl přímého svědka havárie Josefa Vaniše, kolegu druha Denisy Kamarýtové.

„Do firmy mě přivedl právě on,“ řekl Josef Vaniš Deníku. „Zrovna jsem stál na ochozu ochranné jímky, když jsem zaslechl nějaké pískání. Neuplynuly ani tři vteřiny a už jsem letěl. Kolegové mě našli až u vagonu. Pak už si jen útržkovitě pamatuji, jak mě nakládali do vrtulníku,“ popsal Josef Vaniš.

Z havárie si odnesl zranění končetin i hlavy. „V nemocnici jsem byl přes dva týdny, v pracovní neschopnosti pak asi půl roku. U stejné stavební firmy pracuji pořád, ale do Omlenice už by mě nikdo nedostal,“ doplnil Josef Vaniš.

Obžaloba klade spáchání trestného činu obecného ohrožení za vinu třem mužům; někdejšímu finančnímu manažerovi a správci majetku společnosti ZZN Pelhřimov, realizačnímu manažerovi společnosti Monticom, kterou si ZZN Pelhřimov na opravu a navýšení kapacity věží najala, a konečně zástupci firmy, jež tuto opravu na základě objednávky od Monticomu smluvně zajistila.

Jednu z možných příčin tragédie spatřuje okresní státní zástupkyně Blanka Klinovská v tom, že zástupce Monticomu měl objednateli díla zaslat vyplněné protokoly o provedených zkouškách vodotěsnosti opravených nádrží v Omlenici, které se však nikdy neuskutečnily.

Tehdejší jednatel Monticomu Miloslav Vinklárek se však v pondělí u soudu hájil tím, že v době, kdy jeho firma prostřednictvím svého subdodavatele zajistila všechny nasmlouvané práce, ještě nebylo možné zkoušku vodotěsnosti uskutečnit.

„Po nás totiž museli zajistit dílčí práce ještě pracovníci dalších firem, nádrž tedy nebyla zkoušky schopná. Myslel jsem, že ve chvíli, kdy bude vše hotovo, nám někdo zavolá, abychom tuto zkoušku zajistili,“ vysvětlil Miloslav Vinklárek.

Ten rovněž naznačil možnou příčinu neštěstí v Omlenici. „Při prvním napouštění zásobníků se v nich možná kapalina roztočila, čímž ve věži narůstaly tlaky a tahy a zásobník pak praskl. To jsou však jen mé hypotézy na základě toho, co jsem slyšel od kolegů, kteří byli v době havárie přímo na místě,“ sdělil Miloslav Vinklárek.