A na radách a zastupitelstvech se probralo několikero nápadů jak s touto plochou naložit. Jak vzpomíná například současný starosta Dalibor Carda: „Vím o třech developerech, kteří si po vyčíslení všech nákladů ale okamžitě spočítali, že veškeré jejich investice by byly nerentabilní."

Svoji vizi a studii má i Českokrumlovský rozvojový fond. Ale politická shoda na tom, kudy by se měla budoucnost areálu ubírat, se během posledních let na krumlovské radnici nekonala. Minulé vedení města navíc uveřejnilo, že výstavba v lokalitě bývalých kasáren je závislá na posílení kanalizačního sběrače. Nejde jen o samotnou lokalitu ve Vyšném, ale i o napojení na zbývající městskou síť. Bude tedy nutné posílit kanalizační vedení i v navazující lokalitě, tedy z Vyšného až ke Trojici. U Trojice by měl být postaven nový vírový separátor. Investice do vybudování kanalizačního sběrače a posílení kanalizačního vedení si vyžádá investici přes 100 milionů korun. A takovou sumu město pochopitelně nemá a tak hledá nějaký dotační zdroj. Zatím marně.

Možná až zázračně v tuto chvíli působí fakt, že na posledním zastupitelstvu se sešli hned dva noví zájemci o bývalá kasárna. Jedním je profesor Gaudenz Assenza, přesněji řečeno hlavní zástupce sdružení, které si říká Univerzita pro budoucnost (University for the Future). Toto sdružení už v Českém Krumlově svůj projekt samostatné univerzity a univertizního městečka představilo na počátku léta.

Tím druhým je Petr Marek, který zastupuje investiční skupinu mající zájem o odkoupení části pozemků a budov, kde chce vybudovat domovy pro seniory s odpovídajícím zdravotnickým zázemím. „Navrhuji využití stávajícího areálu už podle připraveného projektu a akčního plánu. Myslím, že v příštích letech nebude mít Český Krumlov pro důchodce místo," dodal před zastupiteli Petr Marek. Zastupitelé zatím odsouhlasili podepsání a uzavření memoranda o spolupráci s University for the Future. Podle starosty Dalibora Cardy by prodej Petru Markovi vycházel pro město nevýhodně. V případě spolupráce s Univerzitou budoucnosti by pozemky mohly zůstat městu a to by je do společného projektu pouze poskytlo. Definitivně zatím rozhodnuto není.

Celou tématickou strani připravil Českokrumlovský deník v sobotním tištěném vydání.