Kdo získá objekt a pozemky hraničního přechodu mezi Vyšším Brodem a Weigetschlagem? To je zatím otázka, ale odpověď na ní by neměla dlouho čekat.

„Právě jsme vypsali výběrové řízení,“ konstatoval včera Zdeněk Prokopec, ředitel českobudějovického územního pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

O novém majiteli rozhodne výše nabídnuté ceny. Minimální částka, kterou úřad od zájemců požaduje, se pohybuje kolem devatenácti milionů korun.

Od této chvíle už také ale neplatí jakékoliv mantinely určující budoucí náplň objektu a pozemků. Jestliže se nabídky ke koupi vzdá obec, město či kraj, které tuto možnost měli přednostně, pak už úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nemůže zájemce vázat jakýmikoliv podmínkami.

Z budov bývalého přechodu v Dolním Dvořišti získaných od obce vzniknou ordinace, ubytovny nebo muzeum, které veřejně prospěšné podmínky splňují. U Vyššího Brodu už to bude nejspíše jinak.

„Osobně by se mi na Studánkách nejvíce také líbily nějaké služby, ale trochu se obávám toho, že tam nakonec bude nějaké kasino,“ konstatoval starosta Vyššího Brodu Milan Zálešák.

Město se možnosti získání budovy a pozemků zhruba před rokem vzdalo kvůli příliš vysokým provozním nákladům bývalého hraničního přechodu.