Podle forenzního auditu vám byly neoprávněně vyplaceny odměny. Co na to říkáte?

Že se proti takovým a dalším obviněním důrazně ohrazuji a rád bych připomněl, že díky mému vedení Kapličáci měli a mají v porovnání z Českem výrazně levnější teplo. Odměny byly náležitě projednány a existuje o tom i zápis. I proto jsem se rozhodl napsat otevřený dopis.

Podle energetického auditu bude muset Kaplice pořídit nové kotle, ty staré jsou už za hranicí životnosti. Teď jede Kaplice výhradně na uhlí?

Ano, v Kaplici jsou dva kotle na uhlí, jsou plně funkční. Je ale třeba je připravit na odsíření. Strojně a tlakově je celá výtopna připravená na montáž filtru, který bude kapacitně vyhovovat i budoucím přísnějším evropským pravidlům. A pokud jde o energetický audit, chtěl bych upozornit na to, že TS ho má platný ještě z doby, kdy jsem byl jednatelem. Nechal jsem ho zpracovat já, protože to je ze zákona povinné. A také jsem nechal zpracovat nezávislý účetní audit. Město nemuselo žádné další audity z veřejných peněz platit.

Co půjčka 25 milionů od města a zrušená dotace? To byl další z bodů, který se na zastupitelstvu probíral a o kterém mluvil i starosta Kaplice.

Od začátku šlo o půjčku na investice a peníze budou městu vráceny v každém případě. Mělo se začít splácet v roce 2024, za pět let mělo být splaceno. Všechno bylo propočítáno. A šlo o půjčku bezúročnou, TS by tak výrazně ušetřily na úrocích.

Ze zasedání zastupitelstva Kaplice na téma forenzního auditu tamních Technických služeb. Na snímku Martin Valdauf z PKF APOGEO.
Kaplice zveřejnila výsledky auditu Technických služeb, jde o desítky milionů

Co se zmíněné dotace týká, byla 25 milionů korun a šla na obnovu parovodního potrubí. V auditu se píše, že půjčka od města byla použila v rozporu s uzavřenou smlouvou, protože účast v dotačním projektu TS bez přiměřených důvodů ukončily. Důvody pro zrušení dotace ale byly jasné a schválené vedením města, městu jsem navíc ve výsledku ušetřil miliony. Kvůli stavbě Lidlu bylo potřeba potrubí přeložit, čímž by došlo ke krácení dotace. To všechno se navíc dělo v době, kdy začal prudký růst cen materiálu. Celý projekt jsem přecenil a kvůli obrovskému cenovému nárůstu materiálů to z původně rozpočtových 16 milionů vyskočilo na 24 milionů. Ceny materiálů v té době stále vzrůstaly. Cena se blížila k 34 milionům.

Na základě kontroly parního potrubí, kterou provedla odborná firma, se prokázalo, že potrubí je v dobrém stavu. Rozhodl jsem se proto celou akci s podílem dotace zrušit a místo nového potrubí venkovní části parovodu u E55 to stávající opravit. Potrubí bylo opatřeno speciálním nátěrem a novou izolací. Bylo lepší z finančních důvodů celou akci s dotací zrušit. Celé to vyšlo na 20 milionů. Zbylých pět milionů z půjčky mělo jít do dalších investic do parovodní soustavy: na opravu parovodního potrubí do VS Českobudějovická a kondenzátního potrubí u E55.

Zasedání zastupitelstva města Kaplice v Kulturním domě. Ilustrační foto.
Kaplice ve středu představí další audit. Jde o energie a budoucí dodávky tepla

Nic z toho mi nespadlo do kapsy. Za stejně absurdní považuji nějaké zvěsti o tom, že jsem si nechal za peníze TS postavit byt. Jde o nové kanceláře, kam jsme se měli přesunout z nevyhovujících prostor v kotelně.

Ve svém otevřeném dopise přibližujete také vývoj cen tepla v Kaplici, které byly zhruba o čtvrtinu nižší, než je republikový průměr. Co za tím stojí?

To se odvíjí od toho, že se pálí hnědé uhlí, resp. hnědouhelný prach. Ten pochází z Česka a výrazný nárůst cen se ho proto nedotknul ani v době, kdy kvůli ruské invazi na Ukrajinu raketově vzrostly ceny za pohonné hmoty a energie. Cena za tunu nám vzrostla za šest let jen o stokoruny, do zdražení se promítly zejména ceny za dopravu a nárůst ceny za naftu. I proto má podle mě hnědé uhlí budoucnost, vrací se k němu i Němci.

Ceny tepla se vypočítávají na základě předešlého roku. Ceny tepla jsou regulované formou tzv. věcného usměrnění, tedy pravidel, podle nichž cenu kalkuluje sám dodavatel. Podmínky stanoví cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu, které definuje oprávněné náklady (palivové, odpisy majetku, provozní náklady na straně výrobce i distributora aj.) a přiměřený zisk. S platností od roku 2022 je přesně dané, jak maximální přiměřený zisk spočítat, vychází se při tom z pořizovací hodnoty majetku dodavatele a stanovené míry výnosnosti. (Zdroj: ERÚ)